Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
87 %
2.1kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
10 °
Mar
8 °
E premte, 27 Janar, 2023

TAG

Olaf Scholz

Scholz KUNDËR BLLOKIMIT të importit të energjisë nga Rusia: Është thelbësore për BE, s’kemi në plan të pezullojmë furnizimin  

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka kundërshtuar ndërprerjen e furnizimit me energji nga Rusia, duke i quajtur importet e naftës dhe gazit me "rëndësi thelbësore"...

Putin e KONFIRMON: Ja kur do të mbahet takimi i tretë me delegacionin ukrainas

Presidenti rus Vladimir Putin i tha kancelarit gjerman Olaf Scholz se një raund i tretë i bisedimeve midis Rusisë dhe Ukrainës është planifikuar për...

“Këtë perspektive e meritojnë…”, kancelari gjerman: Vendeve te Ballkanit duhet t’u japim përgjigje përfundimtare sa i përket integrimit në BE

Kancelari gjerman Olaf Scholz në një intervistë ka folur për luftën në Ukrainë, por nuk ka lënë pa përmendur edhe vendet e Ballkanit Perëndimore. Në...

Kancelari Scholz thirrje për armëpushim: Është e rëndësishme të hapet rruga për diplomacinë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur në lidhje me luftën e Ukrainës dhe Rusisë. Scholz tha se imazhet e luftës janë të padurueshme, teksa...

Përjashtimin e Rusisë nga sistemi “Swift” e kundërshtoi Gjermania

Kyeministri amerikan Joe Biden dhe ai britanik Boris Johnson prezantuan sot një paketë të re me sanksione të rënda ekonomike ndaj Kremlinit. Për sanksionet u...

Kancelari gjerman: Rreziku i luftës nuk ka kaluar, do ketë kosto të mëdha për Rusinë

"Në Europë kërcënohemi sërish nga lufta. Dhe rreziku për këtë nuk ka kaluar aspak", tha kancelari gjerman, Olaf Scholz (SPD) në Konferencën e Sigurisë...

Gjermania paralajmëron Rusinë: Nëse do të ketë një pushtim të Ukrainës, jemi të gatshëm të vendosim sanksione ndaj Moskës

Kancelari gjerman Olafr Scholz ka paralajmëruar se nëse do të ketë një pushtim të Ukrainës, Gjermania do të vendosë sanksione ndaj Rusisë. Këtë deklaratë...

Putin i kujton bombardimin e Serbisë, kancelari gjerman i përgjigjet ashpër: Ndalëm gjenocidin, i lumtur që tani ka paqe në Kosovë!

Kancelari gjerman Olaf Scholz është takuar sot me presidentin rus Vladimir Putin, për situatën e tensionuar në kufirin me Ukrainën. Temë e takimit sipas...

Kancelari gjerman takohet me Putin, dy liderët “të kënaqur” pas takimit ballë për ballë: Një pjesë të kohës duhet t’ia kushtojmë Ukrainës

Olaf Scholzi po zhvillon vizitën e tij prezantuese si kancelar i ri gjerman në Moskë. Ai është takuar me presidentin rus Vladimir Putin. Kriza...

Kancelari gjerman viziton Ukrainën: Jemi me ju! Moskës do i tregojmë “pasojat e tmerrshme” nëse mendon luftën

Kancelari gjerman Olaf Scholz zbarkoi këtë të hënë në Kiev për bisedime për krizën përpara një vizite në Moskë, për të shmangur atë që...

Lajmet e fundit