Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

TAG

OKB

Zhdukjet me forcë, OKB-ja dërgon grupin e saj në Shqipëri

Grupi i Punës i Kombeve të Bashkuara për Zhdukjet me Forcë ose Kundër Dëshirës, do të zhvillojë vizitën e tij të parë zyrtare në...

Trump vazhdon të habisë me zgjedhjet, kritiken e tij e dërgon ambasadore në OKB

Guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley pritet të emërohet sot (të mërkurën) nga presidenti i zgjedhur Donald Trump për të shërbyer si ambasadore...

Raporti i OKB, regjimi i Assad ka përdorur tre herë armët kimike

Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), ka njoftuar se regjimi i Sirisë ka përdorur 3 herë armë kimike. ...

Antonio Guterres zyrtarisht Sekretar i OKB, voton edhe Shqipëria

Kombet e Bashkuara e miratuan sot zyrtarisht Sekretarin e Përgjithshëm të organizatës, ish-kryeministrin e Portugalisë, Antonio Guterres. Guterres do të zëvendësojë...

Komisioneri i OKB-së, Hussein: Trump rrezik ndërkombëtar

“Pikëpamjet shqetësuese të Donald Trump e bëjnë atë një rrezik ndërkombëtar”, kështu ka deklaruar komisioneri për të Drejtave e Njeriut nga Organizata e Kombeve...

Serbia kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB. Gjuriç: Trepça, themeli i ekzistencës sonë në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriç ka mbajtur konferencën e jashtëzakonshme për media të cilën e kishte paralajmëruar pas miratimit të Ligjit për...

Ky është personi që do drejtojë organizatën më të madhe në botë, zëvendëson Ban Ki-Moon në krye të OKB

Portugezi Antonio Guterres do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Guterres do të zëvendësojë në krye të OKB-së, koreanin...

Akuza për barbarizëm dhe krime lufte, Rusia dënon deklaratat e Uashingtonit dhe Londrës

Kremlini dënoi sot “tonin dhe retorikën e papranueshme” të ambasadorëve amerikanë dhe britanikëve një ditë pas akuzave për “barbarizëm” dhe krime lufte të shprehura...

Bushati takon Mogherinin dhe Steinmeier në OKB, kërkon avacimin e shpejtë të Shqipërisë në BE

Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork në kuadër të Sesionit të 71-të të Asamblesë së Përgjithshme...

Nishani flet në Asamblenë e OKB-së: Kosovën e kemi mbështetur dhe do të vazhdojmë të kërkojmë njohjen e saj

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani ka folur përpara liderëve botëror në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara....

Lajmet e fundit