Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
49 %
1kmh
0 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
27 °
Mar
29 °
Mër
30 °
E shtunë, 21 Maj, 2022

TAG

OBSH

Rezolutë për emergjencën shëndetësore në Ukrainë, Manastirliu çel Sesionin Special të Komitetit Rajonal të OBSH për Europën

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në cilësinë e Presidentes të Sesionit të 71-të të Komitetit Rajonal të Europës të Organizatës Botërore...

OBSH: Gati 15 milionë njerëz vdiqën nga COVID ose prej pasojave të pandemisë

 Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se gjatë dy viteve të fundit gati 15 milionë njerëz humbën jetën nga koronavirusi, ose si pasojë e sistemeve...

OBSH paralajmëron për “epideminë” e obezitetit në Evropë: Shkakton 13 lloje të ndryshme të kancerit, vret mbi 1.2 milionë njerëz në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se “epidemia” e mbipeshës dhe obezitetit shkakton mi 1.2 milion vdekje në vit në të gjithë Evropën. Në raportin e...

Fëmijët e RREZIKUAR, OBSH e konfirmon: Një hepatit i pazbuluar më parë është në qarkullim, humb jetën i mituri

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se të paktën një vdekje është raportuar në lidhje me një shpërthim misterioz të sëmundjes së mëlçisë...

“Bëni paqe për hir të njerëzimit!”/Kreu i OBSH thirrje Putin-it: Uluni në tryezë dhe punoni për të shuar konfliktin

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus i kërkoi Rusisë të punojë për paqen “për hir të njerëzimit”. “Nesër bëhen 50...

Një tjetër PANDEMI kërcënon botën? OBSH thirrje URGJENTE Ukrainës: Shkatërroni viruset në laboratorë

Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka bërë thirrje urgjente Ukrainës që të shkatërrojë patogjenët me rrezik të lartë në laboratorët shëndetësorë të vendit, ndërsa...

OBSH: Ka pasur 24 sulme ndaj kujdesit shëndetësor në Ukrainë që nga pushtimi rus

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha sot se kishte regjistruar 24 incidente të verifikuara të sulmeve ndaj kujdesit shëndetësor në Ukrainë që nga fillimi i...

OBSH e shqetësuar për spitalet në Ukrainë: Rezervat e oksigjenit për pacientët me Covid po mbarojnë

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpreh shqetësim për gjendjen e spitaleve në Ukrainë, pasi thotë se rezervat e oksigjenit për pacientët me Covid janë duke...

Pushtimi i Ukrainës, OBSH ofron 3.5 milionë dollarë për furnizime mjekësore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka ofruar 3.5 milion dollarë për qytetasit e Ukrainës, për kujdes shëndetësor. "Ne do të vazhdojmë të ofrojmë kujdes shëndetësor...

OBSH thirrje vendeve të pasura: Paguani 14 miliard euro për t’i dhënë fund pandemisë globale!

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje sot vendeve të pasura që të ofrojnë urgjentisht 16 miliardë dollarë (14 miliardë euro) për të...

Lajmet e fundit