Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
24 °
Hën
24 °
E enjte, 6 Tetor, 2022

TAG

nobel

Javier Cergas: Europa është në luftë, Nobeli i vonuar për Kadarenë

Shkrimtari i njohur spanjoll Javier Cergas ka folur sot në një konferencë për shtyp në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, mbi letërsinë, Europën,...

Tre amerikanë fitojnë çmimin “Nobel” në Ekonomi

Tre ekonomistë me qendër në SHBA iu dha Çmimi Nobel Memorial në Shkencat Ekonomike për punën e tyre që nxorën përfundime duke vëzhguar shkakun...

Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë

Lajmi nga Oslo se kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, e ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2021, vjen në kohën kur...

Abdulrazak Gurnah nga Tanzania fiton Çmimin “Nobel” në Letërsi

Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin Nobel në letërsi për vitin 2021. Shkrimtari u vlerësua për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet...

Dy shkencëtarë amerikanë fitojnë “Nobel” në Mjekësi: Studiuan shqisat e prekjes (Çmimi marramendës që do ndajnë bashkë)

Dy shkencëtarë amerikanë kanë fituar çmimin Nobel në vitin 2021 në mjekësi për studimin e tyre që zbuloi sekretet e shqisës së prekjes. Prof David...

Deputetja finlandeze ‘ngre në qiell’ Donald Trump, e nominon sërish për Nobelin e Paqes

Presidenti amerikan Donald Trump është nominuar sërish për çmimin Nobel për Paqen, këtë herë nga një anëtare e finlandeze e Parlamentit Europian. ...

Pas Trump dhe Navalny, edhe Vladimir Putin nominohet për çmimin NOBEL për PAQE

Presidenti rus Vladimir Putin është nominuar për çmimin “Nobel për paqe”. Një grup shkrimtarësh rus të udhëhequr nga Sergey Komkov thanë...

Covid anulon ceremoninë e ndarjes së çmimeve ‘Nobel’

Anulohet ceremonia e ndarjes së çmimeve Nobel për shkak të situatës së krijuar prej Covid 19. Lajmin e ka bërë me...

Fituesi i çmimit NOBEL me deklaratë shokuese: Koronavirusin e krijoi Kina, kam punuar në laboratorin në Wuhan ku kolegët e mi kanë vdekur

Fituesi çmimit NOBEL, profesori i Fiziologjisë ose Mjekësisë në Japoni, Prof.Tasuku Honjo, ka deklaruar se koronavirusi nuk është i natyrshëm, por është i krijuar...

Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi, ngre polemika: Virusi doli nga një laborator kinez

Fituesi i Nobel në Mjekësi në vitin 2008, Luc Montagnier ka thënë se COVID-19 ka dalë nga një labarator në qytetin e Wuhan, Kinë....

Lajmet e fundit