Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
50 %
5.1kmh
0 %
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
E hënë, 30 Janar, 2023

TAG

ngrohja globale

Rikthehet fenomeni “El Nino”, shkencëtarët paralajmërojnë: Ngrohja globale do të rritet me 1.5 C°, 2023 më i nxehtë se viti që kaloi

Shkencëtarët kanë paralajëmruar se temperaturat globale do të pësojnë një rritje këtë vit, duke paralajmëruar valë të të nxehtit të paprecedentë. Sipas parashikimeve fenomeni i...

Ngrohja globale rrezikon ekzistencën e ishujve Maldive

Një rritje e temperaturës globale me 2 gradë Celsius do të ishte shkatërrimtare për ishujt Maldive, është shprehur së fundmi Ministrja e Mjedisit të...

Zelanda e Re do taksojë gazrat e lopëve për të ngadalësuar ngrohjen globale

Zelanda e Re propozon taksimin e gazrave që kafshët e fermës prodhojnë nga gromësitjet, gazrat apo urinimi si një përpjekje për të ndaluar ngrohjen...

Studimi: Poli i Veriut po ngrohet katër herë më shpejt se pjesa tjetër e botës

Teksa akullnajat po shkrihen, zjarret kanë përfshirë sipërfaqe të mëdha pyjore, shkencëtarët kanë dalë me një studim tjetër alarmues: Arktiku po ngrohet me shpejtësi...

Arrestohet shkencëtari i NASA, ky është paralajmërimi i frikshëm që lëshoi për njerëzimin para se të prangosej

Një shkencëtar i NASA-s paralajmëroi se njerëzimi po shkon drejt një katastrofe, pak çaste përpara se të arrestohej nga policia. Peter Kalmus, i cili është...

Nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme në COP26: Ulim gradualisht përdorimin e qymyrit

Një tjetër marrëveshje e rëndësishme është nënshkruar nga shtetet pjesëmarrëse në samitin për ndryshimet klimatike COP26. Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson ka bërë...

Dështimi i samitit për ndryshimet klimatike mund të çojë në “konflikt botëror dhe kaos”

Zyrtarja më e lartë për ndryshimet klimatike në OKB ka paralajmëruar përpara samitit të Klimës “Cop26” se siguria dhe stabiliteti global mund të trazohen,...

Mjekët: Ngrohja globale mund të sjellë epidemi të sëmundjes së veshkave

Disa mjekë kanë paralajmëruar se sëmundja kronike e veshkave, e lidhur me stresin e vapës, mund të bëhet epidemi e konsiderueshme shëndetësore për miliona...

Për Greta Thunberg fajtorë për ngrohjen globale janë edhe industritë e modës!

Aktivistja suedeze, Greta Thunberg  e cila është një ndër zërat më të fortë kundër ndryshimeve të klimës, ka fajësuar industrinë e modës për kontributin...

Publikohet raporti i OKB-së, shkencëtarët japin alarmin: Njerëzit po shkatërrojnë klimën, gjatë viteve në vijim temperatura do të rritet me mbi 1.5 gradë Celsius

Shkencëtarët e shqetësuar kanë bërë me dije se aktiviteti njerëzor është duke ndryshuar klimën e Tokës në mënyrë të “pa kthyeshme”. Sipas tyre, brenda dy...

Lajmet e fundit