Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
0kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

TAG

ndryshimet klimatike

Parashikimi i frikshëm i shkencëtarëve: Temperatura deri në 52 gradë celcius do prekin 100 milionë banorë

Një studim i ri thotë se rreth 100 milionë persona mund të përballen me një valë të nxehti ekstrem që do të arrijë deri...

Arrestohet shkencëtari i NASA, ky është paralajmërimi i frikshëm që lëshoi për njerëzimin para se të prangosej

Një shkencëtar i NASA-s paralajmëroi se njerëzimi po shkon drejt një katastrofe, pak çaste përpara se të arrestohej nga policia. Peter Kalmus, i cili është...

Nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme në COP26: Ulim gradualisht përdorimin e qymyrit

Një tjetër marrëveshje e rëndësishme është nënshkruar nga shtetet pjesëmarrëse në samitin për ndryshimet klimatike COP26. Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson ka bërë...

Rikthehet Barack Obama, kritika Kinës dhe Rusisë për mosveprim ndaj ndryshimeve klimatike

Ish presidenti Barack Obama po shpreh besimin se administrata Biden do ta miratojë përfundimisht paketën prej 555 miliardë dollarësh për klimën përmes Kongresit dhe...

Rama në samitin e Glasgow për Klimën, kryeministri publikon foto krah liderëve botërore

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook disa nga foto që nuk u panë gjatë konferencës së OKB mbi ndryshimet klimatike në Glasgow. Në këto...

Samiti i G-20/ Paralajmërimi i Boris Johnson për ndryshimet klimatike: Bota mund të kthehet pas nëse nuk veprojmë, kujtoni rënien e Perandorisë Romake

Liderët e 20 vendeve tmë të pasura të botës janë mbledhur në Romë në një samit dy ditor,për të folur mbi kërcënimin që vjen...

Dështimi i samitit për ndryshimet klimatike mund të çojë në “konflikt botëror dhe kaos”

Zyrtarja më e lartë për ndryshimet klimatike në OKB ka paralajmëruar përpara samitit të Klimës “Cop26” se siguria dhe stabiliteti global mund të trazohen,...

Favorizoi prerjen masive të pyjeve në Amazonë, paditet në Hagë për krime kundër njerëzimit presidenti i Brazilit

Një grup avokatësh për klimën i kanë kërkuar Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) të hetojë Presidentin brazilian Jair Bolsonaro shpyllëzimin e Amazonës, duke thënë se...

OKB: Ndryshimet klimatike kërcënojnë të drejtat e njeriut në botë dhe planetin

Shefja e Kombeve të Bashkuara për të Drejta të Njeriut, Michelle Bachelet, ka thënë se ndryshimet klimatike, ndotja e ajrit dhe humbjet në natyrë,...

Shkencëtarët publikojnë sot raportin e frikshëm për ndryshimet klimatike

Një raport për ndryshimet klimatike dhe realitetin e zymtë të gjendjes së planetit, pritet të publikohet ditën e sotme. Studimi është bërë nga një grup...


Lajmet e fundit