Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1kmh
1 %
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
Hën
12 °
E enjte, 21 Tetor, 2021
spot_img

TAG

Nasa

NASA publikon videon spektakolare, shikoni si duket Shqipëria nga hapësira

Kjo video e filmuar nga astronautët e Nasa që ndodhen në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor ka kapur pamjet mahnitëse të kontinentit të vjetër gjatë natës. Në...

NASA: Asteroidë të shumtë do të kalojnë pranë Tokës javën e ardhshme

Gjatë javës së ardhshme pranë Tokës do të kalojnë asteroidë të shumtë. Asteroidët që pritet të kalojnë pranë Tokës, së bashku me SM3 që...

Rama publikon raportin e NASA-s: Rritje zjarresh në 4 kontinente krahasuar me vitet e kaluara

Kryeministri Edi Rama ka publikuar këtë mëngjes një përmbledhje nga departamenti për studimin e zjarreve, mbi pasojat e tyre në 4 kontinente, Amerikë, Europë,...

Tre galaktika në luftë me gravitetin, teleskopi i Nasa shkrep imazhin e rrallë

Tre galaktika të ngatërruara me njëra-tjetrën në një luftë të tërheqjes gravitacionale, kjo është fotografia e rrallë e kapur nga teleskopi hapësinor Hubble. Sistemi i...

Asteroidi sa piramida e Gizës, kalon SOT “pranë” Tokës, thotë Nasa

Një asteroid gjigant pritet të kalojë mbrëmjen e sotme pranë Tokës, bën me dije Agjencia Aeronautike Amerikane, NASA. Asteroidi “2008 GO20” është rreth 220 metra...

NASA bën paralajmërimin e frikshëm: “Lëkundja” e Hënës do të shkaktojë përmbytje të mëdha në Tokë

Bregdetet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballen me një rritje të baticave për shkak të një “lëkundjeje” në orbtiën e Hënës. Një studim...

Pas disa ditësh të vështira, astronautët ia dalin të instalojnë panelin e ri diellor në stacionin hapësinor

Astronauti francez Thomas Pesquet dhe amerikani Shane Kimbrough i NASA-s arritën të instalojnë panelin e ri diellor jashtë Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.Ata dolën ditën...

Pas 167 ditëve në hapësirë, 4 austronautët kthehen në Tokë

Pas 167 ditësh në hapësirë, katër austronautët janë kthyer përsëri në Tokë. Anija e krijuar nga SpaceX ka kthyer në Tokë katër astronautë nga Stacioni...

Fluturimi i parë në një botë tjetër, NASA pëmbush me sukses udhëtimin në planetin Mars

Agjencia amerikane e hapësirës ka përfunduar me sukses fluturimin e një helikopteri të vogël në planetin Mars. “Ingenuity” droni i cili u ngrit vetëm për një...

A është e sigurt Toka nga asteroidët? NASA tregon se çfarë do të ndodhë

Së fundmi shumë thashetheme qarkullojnë mbi asteroidët të cilët po I rrotullohen Tokës. Natyrisht, të gjithë janë në ankth dhe disa prej jush besojnë...

Lajmet e fundit