Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1kmh
20 %
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
25 °
Hën
25 °
E enjte, 1 Qershor, 2023

TAG

mbreteria e bashkuar

13 gjuajtje topash në mbarë Anglinë, kurorëzohet zyrtarisht Mbreti Charles III

Charles III u kurorëzua zyrtarisht si Mbret i Mbretërisë së Bashkuar, mesditën e kësaj të shtune, në një ceremoni ku janë të pranishëm më...

Qeveria britanike do japë mijëra bileta të Eurovision, për ukrainasit që i kanë ikur luftës

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar se 3,000 bileta të Eurovisionit do të vihen në dispozicion për ukrainasit e zhvendosur që jetojnë në...

Rishi Sunak kalon 100 ditët e para të vështira si lider i Britanisë, edhe pse nuk është i preferuari i konservatorëve

Rishi Sunak festoi 100 ditët e para si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, në fillim të kësaj jave. Në njëfarë kuptimi, fakti që Sunak...

Mbretëria e Bashkuar: Nuk është praktike të dërgohen avionë luftarakë në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar deklaroi sot se beson se "nuk është praktike" të dërgojë avionët e saj luftarakë në Ukrainë. Kjo sipas një zyrtari, pasi nevojiten...

“Inteligjente dhe elokuente”, shqiptarja mahnit britanikët me zgjuarësinë, “i mbyll gojën” gazetarit për emigrimin e shqiptarëve drejt Anglisë

“Inteligjente dhe elokuente”, këto ishin dy fjalët të cilat britanikët i përdorën për shqiptaren Lea Ypi, në emisionin e mëngjesit në Britaninë e Madhe. Teksa...

Reportazhi i “The Guardian”: Varfëria, nxit dëshirën për të ikur nga Shqipëria

Emigrantët e paligjshëm shqiptarë në Britaninë e Madhe kanë qenë në qendër të vëmendjes në Mbretërinë e bashkuar dhe Shqipëri gjatë ditëve të fundit,...

Lea Ypi shuplakë qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar: Si qytetare britanike, ministrja e Brendshme të dorëhiqet; si shqiptare them asnjë bashkëpunim nëse Britania s’kërkon...

Në një opinion për gazetën britanike The Guardian, shkrimtarja Lea Ypi kërkon dorëheqjen e ministres së Brendshme të Britanisë së Madhe, Suella Braveman për...

Historia e veçantë e foltoreve që përdor çdo kryeministër në Mbretërinë e Bashkuar, po Rishi Sunak?!

Rishi Sunak nuk do të ketë tribunën e tij të personalizuar në Downing Street, sepse nuk kishte kohë që ai të projektonte një të...

Rishi Sunak zgjidhet në krye të Mbretërisë së Bashkuar, i pari kryeministër aziatik

Rishi Sunak do të jetë kryeministri i Britanisë së Madhe, pasi kandidatët e tjerë u larguan nga gara për të udhëhequr Partinë Konservatore, duke...

Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë raketa me rreze të gjatë në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë. Njoftimi vjen një javë, pasi SHBA tha se po furnizonte...

Lajmet e fundit