Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
100 %
2.6kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

TAG

Maks Velo

Qeveria merr vendimin për shtëpinë e Maks Velos: Do restaurohet dhe do jetë e hapur për publikun

Qeveria shqiptare ka marrë vendimin që të restaurojë dhe të hapë për publikun shtëpinë e arkitektit dhe artistit të madh Maks Velo. Këtë e...

“Ky është varri i Maks Velos”, Alfred Lela: ‘Kam gisht’ në bërjen e tij, pasi e shihja me trishtim, falenderoj…

Gazetari i njohur Alfred Lela ka postuar një foto, ku shihet varri i përfunduar, ku prehet piktori dhe arkitekteti i njohur Maks Velo. Lela shprehet...

Maks Velo më mirë që ike…

Nga Liarda Kondakçiu Maks Velo më mirë që ike, Nuk pe se si sot e vranë historinë e Gogolit, Sheksipirit, Molierit,...

Nga Ardian Vehbiu: Një Zgarbi për shqiptarët

Nga Ardian Vehbiu Nëse duam ta kujtojmë dikë që vdes, do të fillojmë me kontributet e tij unike, vlerat e tij...

Shtëpia e MAKS VELOS shpallet ‘MONUMENT KULTURE’, merret në mbrojtje nga shteti

Shtëpia e artistit të madh Maks Velo shpallet monument kulture dhe merret në mbrojtje nga shteti. Vendimi është marrë nga Këshilli...

Ndërtuesi u dënua me 10 vjet burg! Kjo është Shtëpia Muze e Kadaresë, vepra e fundit e projektuar nga Maks Velo, atraksion kyç për...

Ditën e djeshme ndërroi jetë në moshën 84-vjeçare arkitekti, shkrimtari dhe piktori i mirënjohur Maks Velo. Velo është prjektuesi i Shtëpisë...

‘Nuk ishte e lehtë lamtumira me ty’, mesazhi i Ismail dhe Helena Kadare për Maks Velon

Nuk mund të mungonte një mesazh ngushëllimi nga Ismail dhe Helena Kadare për ndarjen nga jeta të arkitektit dhe piktorit të njohur Maks Velo....

I jepet lamtumira e fundit Maks Velos, njerëzit numërohen me gishtat e dorës (FOTOT)

I jepet lamtumira e fundit Maks Velos, piktorit dhe arkitektit të pashembull që mbylli sytë dje në moshën 84-vjeçare. Për shkak...

Maks Velo në kujtimet e mia

Nga Sindi Bego Maks Velon do ta takoja për herë të parë në një mbrëmje në Butrint. Ishte viti 2013-të, dhe...

‘Në burg vendi ishte i thellë, pa ajër e dritë dielli’, intervista e fundit e Maks Velos për NBC: Mendova të vras veten

"Ekziston një shprehje shumë popullore në Shqipëri, e sjellë në jetë gjatë diktaturës komuniste: Edhe muret kanë vesh!  Që do të thotë se ti...

Lajmet e fundit