Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

TAG

lufte

Lufta në Ukrainë, Rusia u premton të burgosurve liri dhe para nëse luftojnë

CNN në një shkrim thotë se Rusia po u ofron liri të dënuarve me kushtin që të luftojnë në Ukrainë. “Kjo skenë po luhet në...

Zelensky: Lufta e Ukrainës duhet të përfundojë me çlirimin e Krimesë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është shprehur se lufta filloi me Krimenë dhe duhet të përfundojë me çlirimin e saj. Kjo deklaratë e Zelenskyt ka...

Ukraina rifillon sulmet në urën e kontrolluar nga forcat ruse

Forcat e armatosura ukrainase kanë sulmuar prapë një urë strategjike që kalon lumin Dniepër në territorin e kontrolluar nga Rusia, në rajonin juglindor Herson...

Në prag të një tjetër lufte? Tajvani i “përgjigjet” me anije dhe avionë stërvitjeve të Kinës

Tensionet po përshkallëzohen në Tajvan. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit njoftoi sot se ka dërguar avionë dhe anije për t’iu përgjigjur “në mënyrë të...

Shefi i OKB-së: Njerëzimi po luan me armë të mbushur

Qyteti japonez, Hiroshima, ka kujtuar më 6 gusht sulmin e parë me bombë atomike të 77 vjetëve më parë. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të...

Lufta në Ukrainë në një fazë të re, rusët po lëvizin forcat në jug

Lufta e Rusisë në Ukrainë do të hyjë në një fazë të re, ku shumica e luftimeve do të zhvendosen në një front gati...

Intensifikohet lufta në Rripin e Gazës, Civilë dhe militantë palestinezë të vrarë, mes viktimave dhe një 5-vjeçare

Tensionet mbeten të larta pas një nate zjarri me armë të rënda midis Rripit të Gazës dhe Izraelit. Dhjetra raketa të lëshuara nga Gaza ndriçuan...

Rriten tensionet, Kina nis stërvitjen masive ushtarake, Tajvani përgatit për luftë

Forcat e armatosura të Kinës filluan sot stërvitjet në shkallë të gjerë në gjashtë rajone rreth Tajvanit. Këto janë stërvitjet më të mëdha ajrore dhe...

Rindezja e konfliktit në Nagorno-Karabakh, Irani dërgon ushtrinë në kufi me Azerbajxhanin

Forca të shumta ushtarake iraniane janë nisur drejt kufirit me Azerbajxhanin, pas rindezjes së konfliktit me Armeninë, raportojnë burime jozyrtare në rrjetet sociale. Në pamjet...

VIDEO/ Një tjetër luftë në prag të fillimit, Armenia sulmon ushtrinë e Azerbajxhanit

Një ushtar azerbajxhanas dhe një luftëtar armen u vranë të mërkurën pranë Nagorno Karabah. Armenia shënjestroi  me dron pozicionet e ushtrisë Azerbajxhane në rrethin Lachin...

Lajmet e fundit