Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
17 °
Die
15 °
Hën
18 °
Mar
13 °
E premte, 31 Mars, 2023

TAG

lufta ne ukraine

Shtëpia e Bardhë pesimiste: Takimi mes Putin dhe Xi Jinping nuk do t’i japë fund luftës në Ukrainë

Presidenti i Kinës Xi Jinping përfundoi sot vizitën e tij tre-ditore në Moskë, ku një prej çështjeve kryesore të diskutuara ishte propozimi kinez për...

Peleshi intervistë për VOA: Jemi krah më krah me SHBA, kemi shumë arsye për t’u ndjerë të sigurtë në Shqipëri

Ministri i Mbrotjes Niko Peleshi thotë se lufta në Ukrainë ka rritur dyfish shqetësimin në Ballkan dhe se ky rajon mbetet një vatër e...

Putin zëvendëson komandantin e luftës në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin emëroi këtë të mërkurë një komandant të ri të lartë të forcave të tij në Ukrainë. Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi...

“Shkrihet” brigada ruse / Mbi 300 të vdekur në betejën për Donetsk-un, akuza Kremlinit: Komandantët e paaftë na morën në qafë

Trupat ruse kanë denoncuar zyrtarët dhe komandantët e lartë rusë, për një “betejë të pakuptueshme” në Donetsk që ka shkaktuar më shumë se 300...

Berlusconi: Me Merkel mund ta bindja Putinin të ndalonte luftën në Ukrainë

Ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi ka thënë se nëse ai do të bashkëpunojë me ish-kancelaren gjermane Angela Merkel, mund të bindin Presidentin rus Vladimir...

Yuri Kim: Gjashtë muajt e rezistencës, qëndrueshmërisë dhe vendosmërisë së Ukrainës

Shkruan ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim Ukraina, një vend i sulmuar nga Rusia prej vitit 2014, tashmë i ka qëndruar gjashtë muajve bombardimesh...

Goditje e fortë ndaj Rusisë, Ukraina bombardon selinë e mercenarëve “Wagner” në lindje të vendit

Artileria e ushtrisë ukrainase ka bombarduar selinë e mercenarëve rusë “Wagner” në lindje të vendit. Lajmin e bëri me dije guvernatori ukrainas i Luhanskut, Serhiy...

Për herë të dytë në një muaj, Erdogan takim me Putin në Soçi të Rusisë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet sot me homologun e tij rus, Vladimir Putin, në vendpushimin rus të Detit të Zi, Soçi. Takimi...

Stoltenberg: Lufta ruse në Ukrainë mund të zgjasë me vite, të mos heqim dorë nga ndihma, dhe pse do rriten çmimet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg thotë se lufta e Rusisë në Ukrainë mund të zgjasë me vite. Në një intervistë për një gazetë...

Ministri ukrainas: Ja kur parashikohet të përfundojë lufta

Ministri i Mbrojtjes në Ukrainë, Oleksii Reznikov, deklaroi se është e vështirë të parashikohet se kur do të përfundojë lufta, por sipas një parashimi...

Lajmet e fundit