Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

TAG

LSDM

Historike / Për herë të parë Maqedonia me kryeparlamentar shqiptar

Kryetari i Kuvendit në Maqedoni pritet të jetë shqiptar nga radhët e BDI-së. Lajmi u dha nga shefi i kabinetit të...

Ahmeti dhe Zaev bisedime “kokë më kokë”, hartojnë planin për qeverinë

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit që zhvilloi sot pasdite me kreun e LSDM-së Zoran Zaev, ka thënë qe prioritet i partive aktualisht...

Edhe pse pa mandat, Zoran Zaev prezanton programin e qeverisë

Megjithëse presidenti i vendit Gjorge Ivanov nuk e ka mandatuar ende për krijimin e qeverisë, lideri i LSDM-së Zoran Zaev ka prezantuar sot programin...

“Maqedonia po Albanizohet me rritëm të shpejtë. Ivanov u çmend”

Avokat Spartak Ngjela shprehet optimist se shqiptarët e Maqedonisë po marrin vendin e tyre në tokën e tyre të grabitur nga padrejtësitë. ...

Mediat: Kreu i Kuvendit në Maqedoni do jetë shqiptar, gjithashtu Ministria e Jashtme dhe ajo e Arsimit (LISTA)

Mediat shqiptare në Maqedoni kanë publikuar një listë që sipas tyre tregon ndarjen e ministrive në shtetin fqinj, mes shqiptarëve dhe maqedonasve, pas arritjes...

Zaev njofton nga Bosnja marrëveshjen për qeverinë e re të Maqedonisë: Formohet brenda 15 ditësh

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev ka njoftuar nga Sarajeva e Bosnje-Hercegovinës, aty ku po qëndron për një vizitë zyrtare, se ka arritur të mbledhë...

Mediat maqedonase: BDI po bën kërkesa radikale, kërkon që te paratë, uniformat e policisë dhe ushtrisë të përdoret gjuha shqipe

Mediat maqedonase kanë zbardhur detaje nga diskutimet që po zhvillohen mes BDI-së së Ali Ahmetit dhe LSDM-së së Zoran Zaevit për zbatimin e dygjuhësisë...

Ahmeti dhe Zaev takohen për qeverinë e re, nuk flasin ende për një marrëveshje

Pas takimit që realizoi mbrwmjen e djeshme me liderin e LSDM-së, kreu i BDI Ali Ahmeti u shpreh se partitë politike po kërkojnë një...

Zaev pranon platformën shqiptare pas takimit me Hahn, Ivanov i ankohet për Shqipërinë

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev ka zhvilluar sot një takim me Komisionerin për Zgjerim të BE, Johannes Hahn, të cilit i ka bërë të...

Lajmet e fundit