Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022

TAG

lija e majmunit

OBSH paralajmëron: Priten të rriten vdekjet në Evropë nga lija e majmunit

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se pritet që të rriten vdekjet nga Covid në Evropë. OBSH thekson megjithatë se komplikimet serioze mbeten të rralla. Dy vdekje...

Vetëm në pak orë diferencë, shënohet viktima e dytë nga lia e majmunit në Spanjë

Një tjetër person brenda pak orësh ka humb jetën nga lija e majmunit në Spanjë. Lajmin e ka bërë me dije Ministria e Shëndetësisë. Lajmi...

Tritan Shehu thirrje qeverisë: Paralajmëroni opinionin, gay-t dhe biseksualët burim kryesor i përhapjes së lisë së majmunit

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu me profesion mjek ka reaguar së fundmi në lidhje me lijën e majmunit. Referuar konstatimeve të OBSH-së, që meshkujt...

Lija e majmunit përhapet frikshëm në SHBA, mbi 3,800 raste, më shumë se çdo vend tjetër

Më shumë se 3,800 raste të lisë së majmunëve janë raportuar në SHBA, më shumë se çdo vend tjetër në botë, momentalisht. Numri në...

Ngrihet Komiteti i Ekspertëve për Linë e Majmunit, ministria e Shëndetësisë: Kemi marrë masa, po fuqizojmë kapacitetet! Testet për identifikimin kanë mbërritur

Komiteti i Ekspertëve për Parandalimin dhe Kontrollin e Lisë së Majmunit është mbledhur sot në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për planin e...

U shpall emergjencë globale nga OBSH, BE miraton vaksinën kundër lisë së majmunit

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së majmunëve, pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli linë e majmunëve emergjencë...

“Sëmundja po përhapet me shpejtësi”, OBSH shpall linë e majmunëve emergjencë globale

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka marrë një hap vendimtar, duke shpallur linë e majmunit emergjencë globale. Pas Covid-19, këtë herë është lija e majmunit...

Shqiptari infektohet me lijën e majmunit

Një 24-vjeçar me origjinë shqiptare që jeton në Magnezi është rasti i parë i lisë së majmunëve në rajonin e Thesalisë. Sipas mediave vendase mësohet...

I dyshuar për linë e majmunit, doktorët flasin për shqiptarin e shtruar në spital: Është në gjendje stabël, po presim informacion nga Holanda

Një shqiptar i Kosovës, 69 vjeç nga komuna e Dragashit, është shtruar në spital dhe ndodhet nën monitorimin e mjekëve, pasi dyshohet se është...

Lija e majmunit, konfirmohet rasti i dytë në Greqi

Rasti i dytë i lijës së majmunit është konfirmuar në Greqi. Mediet greke bëjnë me dije se pacienti i dytë që është konfirmuar me...

Lajmet e fundit