Tirana
few clouds
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
54 %
1kmh
20 %
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

TAG

ligji

Miratohet ligji “Për fëmijët e Republikës”, Rama i lumtur: Pagë e plotë për ata që kanë humbur prindin, shkollim dhe kujdes shëndetësor falas

Kryeministri Edi Rama reagon i lumtur për ligjin "Për fëmijët e Republikës" që ka miratuar sot Kuvendi. Sipas këtij ligji të promovuar shpesh nga...

LSI do të çojë Gjykatën Kushtetuese ligjin “Për Bashkëqeverisjen”: Është strukturë spiunimi, shteti ka rënë dhe ka dalë nga kontrolli

LSI paralajmëron se do të çojë në Gjykatën Kushtetuese ligjin e miratuar dje në Kuvend "Për Bashkëqeverisjen". Përmes Silva Cakës, LSI thotë se legjitimohet...

LSI çon në Gjykatën Kushtetuese ligjin “për vetëqeverisjen vendore”: Synon të ndryshojë kompetencat e Këshillit Bashkiak

LSI ka depozituar në Gjykatën Kushtetuese një kërkesë për shfuqizimin e ndryshimeve dhe shtesave në ligjin për vetëqeverisjen vendore. Ish-deputetja Silva Caka e ka...

Kush rreh gruan dëbohet menjëherë nga shtëpia, miratohet ligji i ri në Shqipëri

Ndryshimet në ligj për masat kundër dhunës në familje parashikojnë se burrat që dhunojnë gratë do të dëbohen menjëherë nga banesa e tyre. ...

Pse “urdhri i mbrojtjes” rezultoi i paefektshëm?

Nga Denisa Daka Vendimet "në mbrojtje të viktimave të dhunës" lëshuar orë pas ore nga gjykatat shqiptare, rezultuan të paefektshme përveçse,...

Kuvendi miraton ligjin për Asistencën sociale, jo më pagesë fikse por sipas nevojave

Deputetët e Kuvendit kanë miratuar me shumicë të thjeshtë votash ligjin e ri për Astistencën sociale. Kështu është votuar me 93...

Ligji anti-shpifje për mediat online, Luigi Soreca: Presim që qeveria të shqyrtojë komentet tona

Delegacioni i BE dhe Komisioni Europian, kanë shqyrtuar projektligjin për median i hartuar nga qeveria dhe po përgatitin komentet e tyre. Ligji anti-shpifje u...

Parlamenti britanik miraton ligjin për martesat mes gjinisë së njëjtë në Irlandën e Veriut

Parlamenti britanik votoi të martën, në favor të një plani që do të detyronte qeverinë të legalizojë martesat midis gjinisë së njëjtë në Irlandën...

Meta kthen në Kuvend ligjin për përmbaruesit privatë, rrëzohet te Komisioni i Ligjeve

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për shqyrtin në Kuvend, ligjin “Për shërbimin përmbarimor gjyqësor privat”.   Ndërkohë, në mledhjen e sotme...

PASURITË E SEKUESTRUARA NGA SHTETI/ Ndryshon ligji: Do shiten që në momentin e konfiskimit, nuk do pritet vendimi gjyqësor (KUSH HUMBET NGA NDRYSHIMET)

Të gjithë atyre që do ju merret pasuria nga shteti, sidomos për rastet e aplikimit të ligjit Antimafia për pasuritë e marra nga krimi,...

Lajmet e fundit