Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
36 °
Pre
33 °
Sht
30 °
E martë, 9 Gusht, 2022

TAG

lia e majmunit

Lia e majmunit i afrohet Shqipërisë, konfirmohet rasti i parë në Malin e Zi

Është konfirmuar në Malin e Zi rasti i parë i lijës së majmunit. Bëhet me dije se i infektuari është një shtetas malazez dhe se...

Shënohet viktima e parë nga lia e majmunit në Spanjë

Ministria e Shëndetësisë në Spanjë ka konfirmuar viktimën e parë nga lija  e majmunit. Sipas medieve të huaja, viktima është regjistruar në Komunitetin e...

“Më e përhapur në Europë”, OBSH: Mbi 18.000 raste me linë e majmunëve në botë

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi këtë të mërkurë se mbi 18.000 raste të lisë së majmunëve janë të raportuara në 78 vende të botës,...

Lija e majmunit / Çfarë duhet të dimë dhe kujdesi që duhet të tregojmë ndaj këtij Virusi

Në ditët e sotme krahas Covid-it që është rikthyer fuqishëm duke rritur numrin e të infektuarve, një tjetër alarm po ngrihet nga OBSH-ja dhe...

Konfirmohet rasti i parë me linë e majmunit në Serbi

Serbia konfirmoi këtë të premte rastin e parë me linë e majmunëve. Instituti i shëndetit publik në këtë vend  bëri me dije se rasti është...

Zbulohet rasti i parë me linë e majmunit në Emiratet e Bashkuara

Emiratet e Bashkuara Arabe janë bërë shteti i pare i Gjirit që ka regjistruar një rast të lisë së majmunëve. Republika Çeke dhe Sllovenia...

OBSH paralajmëron: Rastet e lisë së majmunit mund të rriten në muajt e verës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se mund të ketë rritje të rasteve me virusin e rrallë, të ashtuquajtur lia e majmunëve, për...

Lajmet e fundit