Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

TAG

letersi

Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë për 2022-in, vlerësohen Visar Zhiti, Agron Tufa dhe Persida Asllani  

Mbrëmjen e sotme janë ndarë Çmimet Kombëtare të Letërsisë, për veprat më të mira të vitit 2021. Juria e ngritur nga Qendra Kombëtare e Librit...

Zhiti: Nuk po lëmë një Shqipëri më të mirë për brezin e ardhshëm, duhet të çlirohemi nga kjo gjendje

Në rubrikën “Një grusht libra” në emision "Ora e Betit” nga Beti Njuma, shkrimtari Visar Zhiti u shpreh se nuk po i lihet një...

Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton çmimin Nobel 2022 në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2022 i jepet autores franceze Annie Ernaux “për guximin dhe mprehtësinë klinike me të cilën ajo zbulon rrënjët,...

“Ata që vrasin qentë s’kanë studiuar letërsi”, Rama nga Kamza: Gjuha shqipe është në rrezik, sidomos nga këto “mrokullat” tuaja nëpër xhepa

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur një studenteje sot në Kamëz, e cila e konsideronte letërsinë si një lëndë që nuk i nevojitet në...

Abdulrazak Gurnah nga Tanzania fiton Çmimin “Nobel” në Letërsi

Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin Nobel në letërsi për vitin 2021. Shkrimtari u vlerësua për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet...

U tha se testi i letërsisë u bë qëllimisht me gabime, Floida Kërpaçi: Kur drejtojnë të papërgjegjëshmit, shkatërrohet e ardhmja e brezit të ri

Ish deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka reaguar në lidhje  me deklaratën që ka bërë Qendra e Shërbimeve Arsimore. Ajo është...

“Për Mehmet Myftiun, një nga heronjtë e pakënduar të Shqipërisë”

“Një nga heronjtë e pakënduar të Shqipërisë”, kështu e quan Elvira Dones shkrimtarin Mehmet Myftiu, i cili u nda nga jeta ditën e sotme...

“Meriton Çmimin Hajvani i Vitit”, shkrimtari Salman Rushdie reagon pas Nobel-it për Handke

Shkrimtari i famshëm Salman Rushdie ka reaguar pas vlerësimit me Çmimin Nobel të austriakut Peter Handke. Rushdie, fitues i një sërë...

Çfarë tha përkrahësi i masakrave të Serbisë, shkrimtari Peter Handke kur mësoi se kishte fituar Nobel-in

Shkrimtari austriak Peter Handke, i cili banon në Francë, e ka quajtur “kurajoz” vendimin e jurisë së Nobel-it për ta vlerësuar me çmimin e...

Lajmet e fundit