Tirana
scattered clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
32 %
6.2kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
9 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
10 °
E martë, 31 Janar, 2023

TAG

lea ypi

176 fëmijë shqiptarë të zhdukur në Britani, Lea Ypi e revoltuar: Asnjë parti nuk bëri një deklaratë, hipokrizi!

Studiuesja dhe shkrimtarja Lea Ypi ka reaguar e revoltuar për zhdukjen e 167 fëmijëve shqiptarë nga hotelet e Home Office në Britani. Ypi me anë...

Lea Ypi: Kam 14 vjet në Britani, por vëllai im nuk ka ardhur kurrë, ia kanë refuzuar vizën. E bënë këtë dhe me mamanë...

Studiuesja dhe shkrimtarja Lea Ypi ka treguar historinë e saj personale se si autoritetet britanike kanë ndaluar familjen e saj që të marrë një...

“Inteligjente dhe elokuente”, shqiptarja mahnit britanikët me zgjuarësinë, “i mbyll gojën” gazetarit për emigrimin e shqiptarëve drejt Anglisë

“Inteligjente dhe elokuente”, këto ishin dy fjalët të cilat britanikët i përdorën për shqiptaren Lea Ypi, në emisionin e mëngjesit në Britaninë e Madhe. Teksa...

Lea Ypi shuplakë qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar: Si qytetare britanike, ministrja e Brendshme të dorëhiqet; si shqiptare them asnjë bashkëpunim nëse Britania s’kërkon...

Në një opinion për gazetën britanike The Guardian, shkrimtarja Lea Ypi kërkon dorëheqjen e ministres së Brendshme të Britanisë së Madhe, Suella Braveman për...

“Të Lirë” i Lea Ypit mes “tryezës së luftës” Armeni-Azerbajxhan, tre liderët shfaqen të qeshur në takimin në Pragë

Komuniteti Politik Evropian është mbledhur për herë të parë në Pragë të Republikës Çeke, ku 44 vende të Evropës do të jenë të pranishme...

“Një grup të rinjsh po rrihnin një puntor afrikan”, akademikja shqiptare tregon si e njohur Giorgia Melonin

Akademikja shqiptare Lea Ypi tregon mënyrën sesi e ka njohur Giorgia Melonin, kryeministrjen e ardhshme të Italisë. Ajo me anë të një postimi në rrjetet...

Shqiptarja Lea Ypi, mes 10 mendimtarëve më të mirë në botë për vitin 2022

Revista britanike “Prospect” e rendit shkrimtaren shqiptare Lea Ypi në 10 mendimtarët më të mirë në botë për vitin 2022, për veprën e saj...

Vizita e kryeministres së Finlandës në Tiranë, ja dhurata simbolike që Rama i bëri Sanna Marin

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin, ishte sot në Tiranë ku zhvilloi një takim me homologun shqiptar Edi Rama. Pas një takimi në zyrën e...

Yuri Kim uron Lea Ypin për çmimin “Ondaatje”: Një nga më të rëndësishmit në botë

Akademikja shqiptare Lea Ypi me librin e saj “Të Lirë” ka fituar çmimin “Ondaatje” të Shoqërisë Mbretërore të Letërsisë. Ky çmim jepet për librin...

“Të lirë”, Lea Ypi fiton çmimin e rëndësishëm

Akademikja Lea Ypi me librin e saj “Të Lirë” ka fituar çmimin “Ondaatje” të Shoqërisë Mbretërore të Letërsisë. Çmimi jepet për librin që ngjallin më...

Lajmet e fundit