Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
43 %
3.1kmh
75 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
5 °
E enjte, 20 Janar, 2022

TAG

kulture

Meta përshëndet 75-vjetorin e Republikës Italiane: Marrëdhëniet mes dy popujve lidhen ngushtë përmes historisë dhe kulturës

Presidenti Ilir Meta mori pjesë sot në pritjen e organizuar nga Ambasadori i Italisë, Fabrizio Bucci, ku përshëndeti festimet e 75-vjetorit të Republikës Italiane. Kreu...

Sot, 108-vjetori i lindjes së Sabiha Kasimatit

Sot, 108-vjetori i lindjes së Dr. Sabiha Kasimatit (1912-1951), e kujton Muzeu Historik Kombëtar. Biologe, punonjëse shkencore. Lindi në Edrene (Adrianopol)...

Tortura që e ka emrin ‘Syri i Kaltër’

Kisha kohë pa shkuar te Syri i Kaltër, më mirë të them, prej kohës kur rruga ishte e asfaltuar.   E...

Nga Ardian Vehbiu: Një Zgarbi për shqiptarët

Nga Ardian Vehbiu Nëse duam ta kujtojmë dikë që vdes, do të fillojmë me kontributet e tij unike, vlerat e tij...

Mesazhi i Flutura AÇKËS: Dashuria bërtitet

*Për gratë, për bijtë, për gjeneratat pa plagën e moskuptimit dhe kujtesës vetëm në mars Nga Flutura Açka Këto ditë kanë...

Ndahet nga JETA shkencëtarja e NASA-s, ndihmoi në dërgimin e njeriut të parë në HËNË

Katherine Johnson, matematicienia me ngjyrë e  NASA-s, jeta e së cilës u portretizua në filmin "Figurat e fshehura", vdiq sot në moshën 101 vjeçare,...

Xhamia simbol e Tiranës mbulohet me llamarina, Shoqata Tirana: Një armiqësi e padukshme po godet objektet e qendrës historike

Shoqata Tirana reagon pas mbulimit me panele metalike të Xhamisë së Et'hem Beut në qendër të kryeqytetit, duke akuzuar se ky veprim, si dhe...

E magjishmja TINKA KURTI feston sot ditëlindjen, mbush 87 vjeç

Aktorja e madhe Tinka Kurti mbush sot 87 vjeç.   Ajo u ngjit për herë të parë në skenë kur ishte...

Skandal në Teatrin Kombëtar/ Eva Alikaj jep shfaqje në gjermanisht pa njoftuar njeri, spektatorët braktisin sallën (‘MASAKRA’ ME KOMENTE)

Mbrëmjen e djeshme është mbajtur në Teatrin Kombëtar shfaqja ‘Sot në Mbrëmje: Lola Blau’ me aktore kryesore Eva Alikaj.  Mirëpo, kjo...

Mediat kineze jehonë Saimir Pirgut, tenori shfaqet në edicionin qendror të lajmeve (VIDEO)

Tenori shqiptar i famshëm në botë, Saimir Pirgu duket se nuk të ndalur me sukseset e njëpasnjëshme. Së fundmi, ai ka...

Lajmet e fundit