Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

TAG

Kuba

Kuba në kolaps total, uragani godet ishullin dhe lë pa energji miliona banorë

Kuba është plotësisht pa energji pasi uragani Ian goditi skajin perëndimor të ishullit, ka njoftuar qeveria vendase. Sistemi elektrik po përjeton një kolaps total,...

Kuba voton në favor të Kodit të ri të Familjes që legalizon martesat mes të njëjtit seks

Kubanët i janë drejtuar kutive të votimit për referendumin që do të ndryshojë Kodin e Familjes, duke i hapur rrugë martesave të të njëjtit...

SHBA fut në listën e zezë Arabinë Saudite dhe Kubën

SHBA ka shtuar Arabinë Saudite dhe Kubën në listën e zezë të vendeve, të cilët nuk kanë dhënë prova të mjaftueshme në luftën kundër...

Qeveria e Maduros forcon lidhjet me Rusinë, Kinën dhe Kubën

Qeveria e presidentit të kontestuar të Venezuelës, Nicolas Maduro, është duke fuqizuar aleancën me Kubën, Kinën dhe Rusinë, për të tejkaluar krizën shëndetësore që...

SHBA rrit presionin ndaj Venezuelës dhe mbështetësve të Kubës

Zevendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, të premten tha se ka rritur përpjekjet për tërheqjen e presidentit të Venezuelës Nicolas Maduro nga posti,...

Meteori godet Kubën

Shërbimi kombëtar amerikan i motit dhe shkencëtarët kubanë thonë se një meteor mund ta ketë goditur pjesën perëndimore të Kubës më 1 shkurt. ...

Alarm në SHBA, diplomatët amerikanë sulmohen me armë sonike në Kubë

Shtetet e e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur të tërheqin pjesën më të madhe të stafit në ambasadën amerikane në Kubë, pas raportimeve se...

Tsipras: Mirupafshim komandant. Hollande: Refuzoi dominimin e jashtëm. Reagime nga e gjithë bota për vdekjen e Fidel Castros

Disa nderojnë një figurë të madhe të shekullit XX, disa nuk lënë në harresë zhgënjimin e shkaktuar prej tij. Një përmbledhje e reagimeve të para...

Vdes Fidel Kastro, lideri historik i Kubës

Ish-­Presidenti dhe lideri i Revolucionit Komunist, Fidel Castro,  ka vdekur në moshën 90-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur vëllai i...

Lajmet e fundit