Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
100 %
1kmh
40 %
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
16 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

TAG

KRIZE

Samiti i Ballkanit Perëndimor, Meta: Kriza energjetike në Shqipëri, shkak kryesor modeli ekonomik që zbatohet 10 vitet e fundit

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, thotë se shqiptarët duhet ta dinë se shkëmbimet tregtare të energjisë midis Kosovës dhe Serbisë janë zero. Përmes...

Xhaçka në SHBA, takim me zyrtarët e lartë amerikan, diskutime për krizën energjitike dhe sigurinë kibernetike

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ndodhet në SHBA, ku ka zhvilluar disa takime me zyrtarë të lartë të shtetit Amerikan. Së fundmi Derek Chollet, këshilltar...

“Parashikohet rritje ekonomike me 2.6%”, prezantohet projektbuxheti për 2023-in, Ibrahimaj: Besojmë se inflacioni do të ulet

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, ditën e sotme në Konferencën e Kryetarëve, prezaktoi projekt-buxhetin për vitin 2023. Ibrahimaj tha se pas një viti me norma...

Situata energjetike, Ahmetaj: Subvencioni i çmimit, mbështetje e drejtpërdrejtë për shtresat në nevojë

Nga Kuvendi ku po diskutohet per situatën energjetike, Arben Ahmetaj ka folur sot për vendimmarrjen e qeverisë për subvencionimin e cmimit të energjisë elektrike...

Thirrja e Erion Veliajt: Të kursejmë energjinë elektrike dhe ujin

Nevoja për ta ruajtur dhe kursyer ujin ishte tema e aktivitetit “Qyteza e Ujit”, e zhvilluar me fëmijë dhe të rinj në Parkun Olimpik...

FMN paralajmëron: Më e keqja do të vijë

Një e treta e ekonomisë botërore mund të bjerë në recesion deri në vitin 2023, thuhet në parashikimin e ri të Fondit Monetar Ndërkombëtar...

Studiuesi i njohur: Muajt e ardhshëm do të jenë më të vështirët në historinë e BE

Intelektuali i njohur europian, studiuesi bullgar, Ivan Krastev nuk mendon se lufta në Ukrainë do të marrë fund së shpejti. Kriza financiare, inflacioni e...

Dimri i madh i çmimeve

Çmimet pritet të rriten më tej gjatë vitit në vazhdim, kryesisht për shkak të kostove më të larta të energjisë elektrike, gazit dhe naftës,...

Evropa në krizë, në Shqipëri shteti bën shpenzime sheikësh

Evropa dhe gjithë bota po përballet me krizën e rritjes së çmimeve të ushqimeve, karburanteve dhe energjisë elektrike. Në lidhje me këtë ironizon dhe analisti...

Qeveria gjermane me masa të reja kundër krizës

Krerët e koalicionit qeverisës gjerman, SPD, Të Gjelbrit dhe liberalët diskutojnë sot për një paketë të tretë masash lehtësuese pas rritjes së ndjeshme të...


Lajmet e fundit