Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Enj
26 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
27 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

TAG

Kosove Serbi

Kjo është marrëveshja me 11 pika për të cilën Kurti dhe Vuçiç ranë dakord në Ohër

Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për zbatimin e propozimit evropian për normalizimin e marrëdhënieve. Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell tha se të...

Kurti: Marrëveshja e Ohrit, më e mira! Njohje “de-facto” për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se marrëveshja e arritur në Ohër të Maqedonisë së Veriut është “njohje de facto” por shtoi se presidenti...

Rama përshëndet marrëveshjen Kurti-Vuçiç: Le të shpresojmë të mos jetë dredhi ballkanike

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur dakordësimin e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç për marrëveshjen dypalëshe ditën e djeshme...

Dialogu Kosovë-Serbi, Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç takohen sot në Bruksel

Ditën e sotme në Bruksel do të takohen kryeministri i Kosvës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut Kosovë...

Shaip Kamberi letër emisarit amerikan Escobar: Lugina e Preshevës të jetë pjesë e diskutimeve Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi shqiptar në Parlamentin e Serbisë, deputeti Shaip Kamberi i ka shkruar një letër të dërguarit special të SHBA-së, për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Kamberi...

“Njohja e ndërsjellë Serbi-Kosovë, domosdoshmëri”, Ditmir Bushati: Barrikadat dhe strukturat e inkriminuara, pjesë e strategjisë së Serbisë

Nga Ditmir Bushati   1. Në Samitin BE - Ballkan Perëndimor të mbajtur në Tiranë në kulmin e luftës në Ukrainë, Serbia ishte i vetmi vend që...

Arrihet marrëveshja: Kosova heq dorë nga gjobat, Serbia nuk do lëshojë targa ilegale

Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borell ka njoftuar se është arritur marrëveshje për çtensionimin e situatës mes Kosovës dhe Serbisë. “Kemi marrëveshje”, shkruan Borrell në...

Kurti flet pas takimit me Vuçiç, fajëson Borell se hoqi dorë nga marrëveshja e propozuar nga vetë BE

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë një deklaratë të shkurtër për media pas takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, duke fajësuar kreun e...

Escobar në Kosovë: Marrëveshja me Serbinë çështje javësh, jo vitesh! Mbështesim propozimin franko-gjerman

I dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë, është çështje javësh dhe...

Marrëveshja për lëvizjen e lirë hyn në fuqi në mesnatë, KFOR mobilizohet në veri të Kosovës

Forcat e KFOR-it janë vendosur kudo përgjatë rrugës për në Veriun e Kosovës. Kur kanë mbetur pak orë deri në zbatimin e masës për...

Lajmet e fundit