Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
88 %
1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

Kosova

Nishani në Sarajevë, kërkon njohjen e Kosovës

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani filloi sot vizitën e tij zyrtare në Bosnje dhe Hercegovinë, ku u përshëndet me një ceremoni zyrtare mirëseardhjeje nga...

Protesta sot në Kosovë, opozita: Më masivja që nga paslufta

Partitë opozitare kanë vlerësuar se protesta e cila do të mbahet sot, në ora 14:00 do të jetë më masivja që nga paslufta. ...

Astronauti gjerman publikon foton e veçantë të Shqipërisë nga hapësira

Astronauti gjerman, Alexander Gerst u ka bërë shqiptarëve një dhuratë mjaft të bukur me publikimin e fotos nga hapësira të territorit të Shqipërisë, Kosovës...

Diplomacia pa busull

Nga Ina K. Zhupa Kosova pësoi disfatën e rradhës. Pas dështimit për të qënë anëtare e UNESCO, disfata e rradhës ishte në Asamblenë e...

Prishtina dhe Tirana dështojnë sërish, Serbia rikthen UNMIK-un

Një tjetër goditje për forcimin e njohjes ndërkombëtare të Kosovës është dhënë sot pasdite me rezolutën e miratuar në Asamblenë e Këshillit të Europës....

‘Transparency International’: Shqipëria përparon në luftën kundër korrupsionit

Organizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të mërkurën “Treguesin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2015”, në të cilin janë përfshirë 168 vende të botës....

Freedom House publikon raportin e 2016: Shqipëria vend pjesërisht i lirë, Kosova më shumë probleme

Në raportin e publikuar të mërkurën, Kosova, Bosnja dhe Maqedonia përmenden si vende që janë përballur me qeverisje jofunksionale. Freedom House thekson se...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të Evropës qëkur Shtetet e Bashkuara ndihmuan në çlirimin nga regjimi serb. Megjithatë, në një ndryshim...

Lajmet e fundit