Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
4.6kmh
100 %
Sht
27 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
24 °
E shtunë, 1 Tetor, 2022

TAG

Kosova

Stërvitja e Ushtrisë serbe në kufi, edhe Forca e Sigurisë së Kosovës nis trajnimet me sistemet e reja të armatimit

Ministria serbe e Mbrojtjes njoftoi sot se forcat e armatosura të saj po zhvillojnë një stërvitje ushtarake në Zonën e Sigurisë Tokësore, që gjendet...

Sot nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi pa dokumente në hyrje-dalje

Sot fillon zbatimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë sa i përket dokumenteve për hyrje-dalje. Ministri i Brendshëm Xhelal Svecla ka konfirmuar se nuk po...

Albin Kurti flet për gazetën gjermane, tregon tre sfidat më të mëdha për Kosovën

Krijimi i vendeve të reja të punës, veçanërisht për të rinjtë, është për Kurtin sfida e parë për Kosovën. Ai thotë se për të...

Marrëveshja për targat, Vuçiç: Arritëm të nxjerrim më të mirën e mundshme me Prishtinën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç,  deklaroi se Serbia ka arritur të nxjerrë më të mirën e mundshme nga marrëveshja me Prishtinën, duke shtuar se...

Escobar i kërkoi Beogradit të harrojë shprehjen “Kosova është Serbi”, përgjigjet Moska: Kurrë!

Zëdhënësja e propagandës ruse Maria Zahkarova, i është përgjigjur të dërguarit të SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Ky i fundit kërkoi nga Serbia...

Tensionet në veri, Escobar: Kosova dhe Serbia të zotohen se nuk do të ketë dhunë

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se shpreson që Kosova dhe Serbia deri më 1 shtator të gjejnë një...

“Nëse ka tensione do veprojmë”, komandanti i KFOR garanton sigurinë e Kosovës, Kurtit i thotë se “nuk është mirë të flitet për luftë”

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori hungarez Ferenc Kajari shprehet se nuk është mirë të flitet për luftë, e këtë ia tha edhe kryeministrit Albin Kurti,...

Ministri kroat: Serbia “është zënë ngushtë” me Kosovën, po tenton ta njollosë luftën tonë për liri

Qeveria e Kroacisë ka thënë se Serbia për shkak të situatës së vështirë në Kosovë po tenton që të “godasë” luftën e Kroacisë për...

Një vit pasi u mbajt në Shqipëri, Kosova pret stërvitjen më të madhe ushtarake “Defender Europe 23”

Republika e Kosovës do të jetë vend pritës i stërvitjes së trupave ushtarake në rajonin e Ballkanit "Defender Europe 23". Këtë e ka bërë...

Takimi mes palëve në Bruksel pa rezultat, SHBA thirrje Kosovës dhe Serbisë: Vazhdoni dialogun!

Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje të enjten Kosovës dhe Serbisë që të vazhdojnë dialogun, pasi takimi mes palëve në Bruksel përfundoi pa rezultat. Zëdhënësi...

Lajmet e fundit