Tirana
few clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
35 %
8.2kmh
20 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
16 °
Sht
14 °
E martë, 28 Mars, 2023

TAG

Komunizmi

Drejtoi Gjykatën e Lartë në periudhën e komunizmit, ndahet nga jeta Aranit Çela

Aranit Çela, ish-kryetar i Gjykatës së Lartë gjatë periudhës së komunizmit, është ndarë nga jeta mëngjesin e kësaj të enjteje. Ai ka qenë një...

“Komunizmi, kohë e artë”, kreu i të Përndjekurve i përgjigjet Kozma Dushit: Ishte për ty dhe sojin tënd që u rehatuat, por të tjerët...

Kreu i Unionit të të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë, Besim Ndregjoni ka reaguar pas deklaratës së këngëtarit Kozma Dushi, i cili...

Habit Frrok Çupi: Opozita me Tom Doshin po sillet si komunistët me Ballin, i bien kot në qafë

Analisti Frrok Çupi ka thënë sot në emision televiziv se politika në kohët e fundit me z. Doshi është sjellë si Komunizmi me Ballin...

Pëllumb Xhufi flet për projektin 300 milionë lekë për rishkrimin e historisë: Mos kini dyshime, për komunizmin do thuhen të tëra

Një projekt madhor për historinë e Shqiptarëve që nga antikiteti deri në ditët tona është nisur nga Akademia e Shkencave. Një botim në tri...

E mjera Shqipëri! Pedagogu publikon FOTON e inxhinierit të pushkatuar që familja e Luljeta Bozos i mori shtëpinë: 2021, vajza e çiftit komunist deklaron...

Politologu dhe pedagogu Ermal Hasimja ka postuar një foto në rrjetet sociale, e cila siç duket ka një histori pas saj. Ai shkruan se në...

E papritur: Opozita rikthen në Kuvend “lustracionin”, ja kush largohet nga politika nëse miratohet

Pas tre dekadash përpjekje për pastrimin e politikës shqiptare nga figurat me funksione në regjimin komunist, shfaqet sërish “lustracioni”. Përpjekjen për...

Raporti i Institutit për Krimet e Komunizimit/ Lleshaj: Ish-drejtori i arkivit në ministrinë e Brendshme publikon çdo ditë dosje sekrete në media

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj mbajti fjalën e tij lidhur me raportin vjetor për vitin 2018 nga Institutit i Studimeve të Krimeve dhe Pasojave...

Vandalizohet me çekan varri i Karl Marksit

Persona të paidentifikuar kanë vandalizuar varrin e filozofit të famshëm gjerman Karl Marks. Karl Marks prehet në varrezën Highgate të Britanisë...

Anila rrëfen tmerrin në kafazët e hekurt: Vizatova dorën në fletë që babi të shikonte sa isha rritur! Si më kërkoi polici vjershë për...

Por c'ndodhi? Meqë ishte verë dhe babi kishte instistuar nëpër letrat që t’ja sillnin vajzën e vogël ta shihte nga afër. Familjarët e...

Lajmet e fundit