Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

TAG

komisioni europian

Hapja e negociatave varet nga Vettingu, Danielsson-Gjosha: Të nisë zbatimi i ligjit

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha dhe Drejtori i Përgjithshëm I Zgjerimit në Komisionin Europian, Christian Danielsson, diskutuan të mërkurën në Tiranë rreth progres raportit...

Këshilli i Integrimit diskuton raportin e KE-së, Vlahutin: Reforma në drejtësi të ishte zbatuar më parë

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, ftoi sot klasën politike shqiptare që të reflektojë mbi Progres Raportin e Komisionit Europian për Shqipërinë....

Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë, pritet zyrtarizimi nga Hahn

Komisioni Europian pritet të rekomandojë sot hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë duke vlerësuar përparimin e bërë lidhur me përmbushjen e 5 përparësive...

PD i vendos ‘veton’ Shqipërisë, kërkesë KE-së për të mos hapur negociatat. Bumçi: Tymnajë e PS, kushtet nuk i vendosim ne

Partia Demokratike, nëpërmjet deputetit Aldo Bumçi, i ka dërguar Komisionit Europian dhe Këshillit Europian një letër ku i kërkohet që të mos hapë negociatat...

Komisioni Europian: Shqipëria nuk ka infrastrukturën për importin e plehrave

Komisioni Europian vlerëson se Shqipëria nuk e ka infrastrukturën e nevojshme për kontrollin e mbetjeve të importuara. Përmes një reagimi me shkrim pas kërkesës...

BE-ja, “Plan Marshall” për Tunizinë

Plani i Komisionit Evropian për rritjen e mbështetjes ekonomike dhe politike për Tunizinë është mbështetur në seancën plenare të Parlamentit Evropian (PE). ...

Brukseli krijon një ekip negociatorësh franko-gjermanë për Brexit

Komisioni Evropian paraqiti zyrtarisht sot grupin e tij të punës, përgjegjës për negociatat në lidhje me dosjen Brexit, që pritet të nisë punën më...

KE-ja propozon një heqje të vizave me kushte për Turqinë

Komisioni Evropian propozoi sot një heqje të vizave për qytetarët turq që udhëtojnë në hapësirën Schengen, nën disa kushte, në kuadër të marrëveshjes së...

Komisioni Europian: Liberalizimi i vizave për Kosovën është i pashmangshëm

Kosova përfundimisht ka plotësuar të gjitha rekomandimet që Komisioni Evropian i kishte parashtruar në mënyrë që të fitoj liberalizimin e vizave. Kështu ka thënë...

KE raport për Shqipërinë: Borxhi në 72.3% të PBB-së, konsumi privat dhe publik në rënie

Rritja ekonomike në Shqipëri në vitin 2015 ishte 2.6%, e orientuar nga investimet e larta dhe eksportet neto, sipas raportit të tremujorit të parë...


Lajmet e fundit