Tirana
few clouds
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
1kmh
20 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
E diel, 29 Janar, 2023

TAG

kisha

National Geographic reportazh për Voskopojën: Disa nga afreskët më magjik në botë mund të gjenden në “Parisin e Ballkanit”

Revista e famshme National Geographic i ka dedikuar një reportazh qytetit të Korçës si dhe kishave mahnitëse të Voskopojës, duke nxjerrë në pah artin...

Vidhet kisha në Korçë, autorët grabisin arkën e dhurimeve financiare të besimtarëve

Persona të paidentifikuar kanë vjedhur konizmën (arkën e dhurimeve financiare)të kishës së Shën Sotirit në Bulevardin “Republika” të qytetit të Korçës. Ngjarja ka ndodhur...

Gërmime pranë Kishës në Patos, dalin në sipërfaqe eshtra dhe kafka njerëzisht (Foto)

Janë kryer gërmime përreth Kishës së Dukasit në Patos, duke nxjerrë në në sipërfaqe eshtra dhe kafka njerëzish. Banorët e kësaj zone janë shprehur se...

Shpërthen debati pas vizitës së tre turisteve të veshura në mënyrë “provokuese” brenda kishës në Përmet

Kisha e Leusës në Përmet, është një ndër më të bukurat dhe të vjetrat në Shqipëri. Por së fundmi, në rrjet ka shpërthyer zemërimi...

Hajdutët futen në Kishën e Korçës, vjedhin një sasi parash  

Kisha e Korçës ka rënë sot pre e një vjedhjeje. Mësohet se mëngjesin e sotëm persona të paidentifikuar kanë hyrë në kishë dhe kanë...

Restaurohet kisha ku është mbajtur Kuvendi i Arbërit

Në fshatin Mërqi të Lezhës ka nisur puna për restaurimin e Kishës ku në vitin 1703 u mbajt Kuvendi i Arbërit. Restaurimi synon ta...

Pashkët në kohë lufte! Kishat do të mbyllen gjatë shtetrrethimit në Ukrainë

Kishat në Ukrainë do të mbyllen gjatë shtetrrethimit për Pashkët Ortodokse që do të mbahet të dielën, më 24 prill. Lajmi është raportuar nga policia...

Nis pelegrinazhi në Kishën e Laçit, 13 të martat e shenjte tek Shna Ndout

Këtë të martë ka nisur pelegrinazhi drejt kishës së Shna Ndout në Laç. Janë 13 të marta që respektohen nga besimtarët për të mbërritur...

55 vite nga vendimi i Diktatorit për shkatërrimin e Kishave dhe Xhamive, Basha: 30 vitet e tranzicionit nuk e kanë bërë drejtësinë për atë...

Kryedemokrati Lulzim Basha ka përkujtuar 55 vjetorin e vendimit të diktatorit Enver Hoxha për shkatërrimin e të gjitha Xhamive dhe Kishave. Në një postim në...

Vidhet Katedralja “Ngjallja e Krishtit” në Korçë, autorët dyshohet se qëndruan natën brenda Kishës

Katedralja "Ngjallja e Krishtit" në Korçë, është vjedhur nga persona ende të paidentifikuar. Dyshohet se autorët kanë qëndruar gjatë natës brenda në godinën e...

Lajmet e fundit