Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

TAG

kina

Emiratet e Bashkuara Arabe kalojnë Kinën dhe Turqinë, cilat janë 3 shtetet kryesore të përfitimit të arit rus në botë

Emiratet e Bashkuara Arabe janë kthyer në një pikë kryesore tregtare për arin rus. Nga implementimi i sanksioneve për luftën në Ukrainë pjesa më...

Tensionet në rritje me Amerikën, Kina ndalon çipat “Micron”: Rrezikojnë sigurinë kombëtare

Kina thotë se produktet e prodhuara nga gjigandi amerikan i çipave të memories Micron Technology janë një rrezik për sigurinë kombëtare. Rregullatori i hapësirës...

Kyeministri polak bën parashikimin: Nëse Moska pushton Kievin, Kina do sulmojë Tajvanin

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Moraëiecki tha se nëse Ukraina humbet luftën e saj me Rusinë, atëherë Kina mund të vendosë të pushtojë Tajvanin. “Nëse, o...

Stërvitja ushtarake rreth ishullit, ministri Joseph Wu: Kina po bëhet gati për të nisur luftën në Tajvan

Një ditë pasi Kina simuloi "sulme të përbashkëta precize" në Tajvan gjatë stërvitjeve ushtarake rreth ishullit, Ministri i Jashtëm i Tajvanit Joseph Wu dënoi veprimet e...

Pushtimi i Tajvanit, Kina publikon VIDEON si do të ndodhë bombardimi

Ushtria e Kinës ka deklaruar se është gati për të luftuar dhe për të shkatërruar pavarësinë e Tajvanit. Ata kanë publikuar një video të animuar...

Vazhdon stërvitja ushtarake, Kina simulon “bllokadën” e Tajvanit

Kina u përpoq sot me stërvitjet e saj ushtarake të simulojë një "bllokadë" të Tajvanit , sipas një deklarate të lëshuar nga forcat e...

“Situata është e ndërlikuar”, Rusia përjashton ndërmjetësimin e mundshëm të Pekinit për paqen në Ukrainë

Kremlini përjashtoi sot mundësinë e një ndërmjetësimi kinez për të ndalur luftimet në Ukrainë, duke vlerësuar se Rusia nuk ka zgjidhje tjetër veçse të...

Macron: Kina ka rol të madh në rrugën drejt paqes në Ukrainë

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se Kina ka "rol të madh" në gjetjen e një rruge drejt paqes në Ukrainë, teksa nisi vizitën...

BE kritika Kinës për mbështetjen ndaj Rusisë në luftën kundër Ukrainës

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, kritikoi sot Kinën për mbështetjen e Rusisë gjatë kohës së pushtimit të paprovokuar të...

Shefi i “Tik Tok” del para Kongresit, Chew mohon se Qeveria kineze ka akses në të dhëna, ligjvënësit amerikanë të bindur për të kundërtën

Pretendimet e shefit ekzekutiv të TikTok, Shou Chew, se kompania nuk është një krah i qeverisë kineze, duket se po kalojnë pa u vënë...

Lajmet e fundit