Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Enj
40 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
35 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

TAG

Kadare

Flutura Açka i quan “stalinistë” pasi e hoqën nga foto me Kadarenë, reagon Hudhri: Të mësova ç’është botimi i një libri

Një foto e publikuar në rrjetet sociale për të ilustruar bashkëpunimin e shkrimtarit Ismail Kadare me shtëpinë botuese ‘Onufri’ është bërë objekt debati mes...

Besiana Kadare Zv.Presidente e Asamblesë së OKB, reagon Yuri Kim: Urime për këtë pozicion të rëndësishëm

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim ka reaguar pasi Besiana Kadare, Ambasadorja e Shqipërisë në OKB, e cila është dhe e bija e shkrimtarit të...

Në mes të vapës, KADARE bën bashkë ambasadorët e SHBA, BE, Italisë dhe Suedisë

Nuk flitet për një takim zyrtar por për një takim miqësor. Eshtë Besjana Kadare, ambasadorja e Shqipërisë në Kombet e Bashkuara që në mes...

‘Loja’ me çmimin ‘Kadare’, shkrimtarit nuk i jepet çmimi i fituar, ‘avullojnë’ 10 mijë euro

Edhe pse kanë kaluar 2 vite nga fitorja e çmimit 'Kadare' për romanin 'Profeti nga Praga' të Musa Ramadanit, shkrimtari nuk ka marrë ende...

Berisha i shkarkoi të atin ambasador Arba Kokalarit, me kërkesë të Kadaresë

Arba Kokalari, eurodeputetja e Suedisë në Parlamentin Europian dhe e para eurodeputete shqiptare mori sot dhjetra urime nga personalitete të politikës në Shqipëri. ...

Ja kush janë 10 kandidatët për çmimin Kadare

Juria e edicionit të pestë të çmimit Kadare, ka përzgjedhur 10 autorët që do të vazhdojnë garën për çmimin e madh të letërsisë.  ...

Kadare feston 83-vjetorin, Haradinaj: Bëri të njohur të vërtetën e Kosovës

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka uruar shkrimtarin e njohur Ismail Kadare, për ditëlindjen e 83-të. Haradinaj shkruan se shqiptarët...

‘Kadare mbetet maja e penës së letërsisë shqipe’, Rama kujton 83-vjetorin e lindjes së shkrimtarit

Kryeministri Edi Rama ka kujtuar sot 83 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare. Me anë të një video në Instastory,...

Lajmet e fundit