Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
4.6kmh
75 %
Die
11 °
Hën
12 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
16 °
E diel, 5 Dhjetor, 2021
spot_img

TAG

jetegjatesia

Covid-19 shkaktoi rënien më të madhe të jetëgjatësisë që nga Lufta II Botërore, ja cilat vende preku më shumë

Pandemia Covid-19 shkaktoi një nga rëniet më të mëdha të jetëgjatësisë që nga Lufta e Dytë Botërore, sipas hulumtimit të botuar në International Journal...

Si të jetoni më gjatë? Shkenca tregon se duhet të bëni këto 5 gjëra

Kur vjen puna që të qëndroni të shëndetshëm, shumica e njerëzve kanë të njëjtin motivim: të jetojnë sa më gjatë dhe ta shijojnë jetën...

OBSH: Shqipëria me jetëgjatësinë më të lartë në rajon, pa u prekur nga sëmundjet

Shqiptarët kanë jetëgjatësinë më të lartë në rajon, nëse nuk preken nga sëmundjet, thotë një raport i fundit i publikuar nga Organizata Botërore e...

Vdes gruaja më e vjetër në botë, “trofeu” i kalon 117-vjeçarit japonez

Është shuar në moshën 117-vjeçare dhe 189 ditë, gruaja më e moshuar në botë. Violet Mosses-Broën, nga Xhamajka kishte lindur më mars të vitit...

S’mund të jetojmë përgjithmonë, shkenca: Kjo është mosha maksimale që njeriu mund të arrijë

Një prej pyetjeve më të mëdha të njerëzimit është nëse mudn të jetojmë përgjithmonë. Apo të paktën nëse mund ta dyfishojmë jetëgjatësinë mesatare. ...

Shkencëtarët: Jetesa mbi 120 vjeç do jetë e mundur

Dy biologë të Universitetit McGill në Kanada kanë analizuar të dhënat e mbi 100-vjeçarëve dhe besojnë se limitet e këtij kufiri do të ngrihen....

Leximi i një libri për disa orë gjatë javës të zgjat jetën me dy vjet

Një studim i ri nga Universiteti i Yale-s ka gjetur se njerëzit të cilët lexojnë rregullisht libra jetojnë mesatarisht dy vjet më shumë se...

Me çfarë ushqehet 116 vjeçarja, i vetmi person në botë që ka jetuar në tre shekuj

Emma Morano është prej së martës 116 vjeçarja e vetme në botë që ka lindur në vitet 1800 dhe ajo thotë se jetëgjatësinë e...

Gjyshja shqiptare Gjelë Mhilli mbush 116 vjeçe, për pak ditë bëhet pjesë e 10 personave më jetëgjatë në botë

Gjelë Mhilli feston ditëlindjen e 116-të të saj. Shqiptarja nga Rrësheni ka lindur në 9 mars të vitit 1900, çka konfirmohet edhe nga karta...

Gjyshja shqiptare Gjelë Mhilli mbush sot 116 vjeçe, për pak ditë bëhet pjesë e 10 personave më jetëgjatë në botë

Gjelë Mhilli feston sot ditëlindjen e 116 të saj. Shqiptarja nga Rrësheni ka lindur në 9 mars të vitit 1900, çka konfirmohet edhe nga...

Lajmet e fundit