Tirana
scattered clouds
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
40 %
4.6kmh
40 %
Mër
29 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

TAG

Italia

“Faleminderit Itali”, Edi Rama përshëndet marrëveshjen me fqinjët për pensionet e 500 mijë shqiptarëve

Kryeministri Edi Rama përshëndet përfundimin e negociimit teknik të marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Italisë për njohjen e pensioneve. Janë 500 mijë shqiptarë që do...

E goditi në kokë pas sherrit, arrestohet shqiptari i dënuar për vrasjen e kolegut në Itali

Një 28 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane, pasi akuzohet për vrasjen e kolegut të tij. Sipas medieve italiane i riu shqiptar ishte...

Kryeministri Mario Draghi: Italia po zëvendëson gazin rus me furnizues të tjerë

Kryeministri italian Mario Draghi bëri me dije sot se vendi i tij ka arritur të reduktojë varësinë nga importet e gazit rus në 25...

Italia heq të gjitha kufizimet në kufi

Duke filluar nga nesër, më 1 qrshor, të gjithë ata persona të cilët duan të udhëtojnë drejt Italisë nuk është e nevojshme të jenë...

Italia goditet nga moti i keq, rrugët zbardhen nga breshëri me trashësi 15 centimetra

Në një kohë kur Ballkani dhe Europa po përballen me temperaturat e nxehta që na fusin zyrtarisht në stinën e verës, Italia ndodhet në...

Shkatërrues tankesh dhe sisteme raketore vetëlëvizëse, Italia do të furnizojë Ukrainën me artileri të rëndë

Parlament italian miratoi pak ditë më parë dekretin për t’i lejuar që të furnizojë me më shumë armë Ukrainën. Në fund të shkurtit kabineti...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, policia arreston 52 vjeçarin në Durrës

Policia ka arrestuar në Durrës 52 vjeçarin Ermal Gjoka, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane. Ai akuzohet ndërkombëtar për veprat penale...

Legalizimi i kanabisit, Berisha: Një akt i pamenduar, do të dëmtojë rrugën e Shqipërisë drejt BE! Italia harxhon miliarda euro për t’u mbrojtur nga...

Ish-kryeministri Sali Berisha këtë të premte në një deklaratë për mediat ka reaguar ashpër ndaj propozimit të kryeministrit Edi Rama për legalizimin e kanabisit...

“7 Prill 1939 Italia pushtoi Shqipërinë”, Ambasada amerikane: SHBA ishin i vetmi vend që e dënuan!

Ambasada Amerikane ka rikujtuar pushtimin e Shqipërisë nga Italia më 1939. Përmes artikulli të postuar asoj kohe, ambasada në një reagim në “Facebook” shkruan...

Italia dhe Danimarka dëbojnë diplomatët rusë, Luigi Di Maio: Arsyet lidhen me sigurinë tonë kombëtare

Ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio, ka njoftuar se Italia ka dëbuar 30 diplomatë rusë, për arsye që lidhen me sigurinë kombëtare të...

Lajmet e fundit