Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

TAG

ISP

Organizatat e Shoqërisë Civile dalin kundër projektligjit të miratuar nga Kuvendi: Hap pas në rrugën drejt demokratizimit të Shqipërisë

Në seancën e sotme të Kuvendit të Shqipërisë u miratua projektligji “Për regjistrimin e Organizatave Jofitiprurëse”, por ky ligj ka marrë kundërshtime të shumta...

Në 2021-22 përfundojnë mandatet, ISP publikon shifrat; tre cilësi që duhet të merren në konsideratë nga institucionet e drejtësisë së re

Instituti i Studimeve Politike Reforma në drejtësi premtoi efikasitetit të sistemit të ri gjyqësor, dhënie drejtësie, transparencë dhe profesionalizëm. Ka pasur progres dhe në tërësi...

ISP analizon me kritika zgjedhjet në PD: S’ka regjistër për anëtarësinë, votëbesimi i Bashës u ul me 20 mijë. PD nuk ka rregulla dhe...

Instituti i Studimeve Politike ka bërë një analizë përsa i takon zgjedhjeve në Partinë Demokratike, dje më 13 qershor. ISP me kritika del në...

Bilanci parlamentar 2019-2021, faktet kritike, 82% e strukturës drejtuese dhe 68% deputetëve që nuk janë rizgjedhur

Legjislatura aktuale po mbyllet dhe ajo do të mbahet mend gjatë edhe për disa akte më rëndësi në historinë politike të vendit: ndryshimin e...

Rregullorja e re e Kuvendit për mediat, ISP: Nuk është konsultuar me grupet e interesit, deputetët që kanë marrë vendimin s’do jenë në shtator

Instituti i Studimeve Politike, reagon për shqetësimin e ngritur nga media për rregulloren e re Kuvendit të Shqipërisë. Sipas kësaj të fundit, mediat nuk...

Kurba kritike e anëtarësisë në PD rënie me 28 mijë anëtarë në katër vjet, problematikat e të dhënave fiktive të partive

Sa është numri real i anëtarëve në partitë politike? Kohë më parë Instituti i Studimeve Politike (ISP), i cili monitoron rregullisht zgjedhjet në partitë...

Shqetësimi i ISP-së: Presidenti të reagojë, KPA vijon prej muajsh pa anëtarësi të plotë, Luan Daci u shkarkua por vota e tij ka qenë...

Instituti i Studimeve Politike i ka ngritur shqetësimin se Kolegji i Posaçëm i Apelimit prej muajsh po vijon punën pa anëtarësi të plotë.Sipas ISP-së,...

Cilët janë deputetët “e rinj” që ishin deputetë edhe më 1991? Katër emra, dy nga PS dhe dy nga PD

Kuvendi i ri (2021-2025) do të ketë vetëm një deputet të ri nën moshën 25-26 vjeçare, shumë më pak se shumica e legjislaturave të...

ISP: Kryetarët e partive në “hapat” e Ahmet Zogut, nuk respektuan opinionin e “Venecias”, pas votimeve do të “shkelin” mbi vullnetin e qytetarëve

Kandidimi në 4 qarqe i kryetarëve të partive politike në Shqipëri bie ndesh me opinionin e Komisionit të Venecias, që kishte kërkuar nga kryetarët...

Votimi i ndryshimeve në 10 ligje për Reformën në Drejtësi, ISP dhe 63 organizata të shqetësura: Pa transparencë dhe pa konsultim. Bien në kundërshtim...

Dje, me propozim të Kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Kuvendi, vendosi të fusë në rendin e ditës diskutimin dhe miratimin e dhjetë...

Lajmet e fundit