Tirana
light rain
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
3.6kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
13 °
E martë, 28 Mars, 2023

TAG

ismail qemali

LAJM I MIRË: Hapet programi i ri Bachelor për studime në gazetari në Universitetin e Vlorës, “Ismail Qemali”

Universiteti i Vlorës, “Ismail Qemali” prej këtij viti do të ofrojë për studentët dhe një program të ri studimi Bachelor. Të gjithë që janë...

Kur gazeta e qeverisë së Ismail Qemalit protestonte ‘Kosova asht jona’

Nga ROLAND QAFOKU 1913-2008. Për 95 vjet, Fuqitë e Mëdha e shkëputën Kosovën nga trupi amë dhe ia dhanë Serbisë. Ky...

ISMAIL QEMALI – SHEMBULLI HISTORIK

Nga Rexhep Qosja Një fund dhe një fillim Këtë vit, 2019, e shënojmë 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të Babait...

100-vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit, Bashkia e Tiranës nderon figurën e themeluesit të shtetit shqiptar, Veliaj: Ndryshoi fatet e kombit

Bashkia e Tiranës, me rastin e 100-vjetorit të ndarjes nga jeta të atit të Pavarësisë së Shqipërisë, nderoi sot figurën dhe kontributin e tij...

Një rrugë me emrin e Ismail Qemalit, Ilir Meta shtrëngon duart me Xhelal Mziun: U ndjeva jashtëzakonisht i lumtur

Sot me rastin e 100 vjetorit të vdekjes së Ismail Qemalit, kreu i Shtetit Ilir Meta ka marrë pjesë në ceremoninë e vendosjes së...

100 vite nga vdekja e Ismail Qemalit, organizohet në Tiranë aktiviteti i veçantë

Në Tiranë do të përkujtohet të enjten Ismail Qemali, pasi shënohen plot 100 vite nga vdekja e tij. Në rrejtet...

“Ismail Qemali ishte mason”, e pohon pasardhësi i tij

Nedim Qemal Vlora, stërnipi i themeluesit të shtetit shqiptar, Ismail Qemalit, ka zbuluar një detaj interesant  për stërgjyshin e tij. Nnjë...

Stërnipi i Ismail Qemalit vjen në Shqipëri: Vlora dhe Tirana nuk më kanë impresionuar

Stërnipi i Ismail Qemali,Nedim Qemal Vlora ka qenë i  ftuar pak minuta më parë  në rubrikën “Opinion” në News 24. Ai ka folur për...

Godet sërish Jazexhiu: Ismail Qemali agjent i grekëve

Historiani Olsi Jazexhiu deklaron se historikisht politikanët shqiptarë kanë qenë në shërbim të agjenturave të huaja. I ftuar në emisionin "Arena"...

Uji vërshon në shkollën “Ismail Qemali”, ekipet e shpëtimit shmangin TRAGJEDINË

Ditën e sotme moti është shoqëruar nga shira të dendur në të gjithë rajonin e Kosovës, ndërsa ujërat kanë vërshuar duke përmbyllur edhe shkollën...

Lajmet e fundit