Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

TAG

Ismail Kadare

Ismail dhe Helena Kadare rikthehen për të jetuar në Shqipëri, shkrimtarja rrëfen të thënat dhe të pathënat e çiftit

Helena Kadare, bashkëshortja e shkrimtarit të madh Ismail Kadare, ka qenë e ftuar nderi në qytetin e Durrësit në një mbrëmje kushtuar letërsisë dhe...

Ismail Kadare nderohet me titullin “Nderi i Bashkisë Fier”

Shkrimtari Ismail Kadare ditën e sotme është nderuar me titullin “Nderi i Bashkisë Fier”. Gjatë ceremonisë së organizuar nga Bashkia Fier Kadare u shpreh i...

Ismail Kadare mesazh pak para zgjedhjeve: Shqiptarët të respektojnë kombin e tyre

Shkrimtari Ismail Kadare ka dhënë një mesazh për shqiptarët pak ditë para zgjedhjeve parlamentare, ku thotë se shqiptarët duhet të respektojnë kombin e tyre. “Unë...

Ismail Kadare bisedë me të rinjtë: Vlora është bërë më e bukur

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ishte sot në një takim me të rinjtë  e qytetit të Vlorës, për të folur për librin Kohë për...

Ismail Kadare rrëfen PËR HERË TË PARË “historinë e dashurisë” brenda kupolës komuniste, në 1976: Ishte vajzë e hijshme, e denjë, nuk kërkoi asgjë...

Ismail Kadare është rrëfyer i plotë për jetën e veprën e tij në “Koha për rrëfim”, një dialog i shkrimtarit me studiuesen Alda Bardhyli....

Ismail Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar ‘Neustadt’ për Letërsinë

Ambasada Amerikane në Tiranë ka njoftuar sot se shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare do të nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë. ...

Trekëndëshi i Kadaresë… 

Nga Genti Stefanllari Hera herës në vëmëndjen e opinionit publik, rikthehet debati i kahershëm tashmë mbi figurën e Kadaresë si shkrimtar,...

Rrëfehet ish-kryehetuesi në komunizëm: Enver Hoxha ishte i bindur për arrestimin e Kadaresë, ishin rreth 30 kallëzime…

Ish-kreu i Prokurorisë së Përgjithshme në komunizëm, Qemal Lame, ka rrëfyer në emisionin "Kjo Javë" me gazetaren Nisida Tufa se diktatori Enver Hoxha ishte...

FOTO LAJM/ Ismail Kadare me pushime në Qerret, por librin nuk e ndan asnjëherë nga vetja

Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten, Helenën, ka vendosur të kalojë disa ditë pushimi në Qerret të Kavajës. I ulur në...

Dom Gjergj Simoni njihet me Dosjen e Sigurimit dhe bën deklaratën e FORTË: Ismail Kadare ishte me Nexhmije Hoxhën dhe shante At Gjergj Fishtën!

Me zë dhe figurë, Dom Gjergj Simoni bën një deklaratë të fortë për Ismail Kadarenë duke thënë se ai shante At Gjergj Fishtën. ...


Lajmet e fundit