Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
52 %
1.5kmh
20 %
Pre
16 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

TAG

Ismail Kadare

Instituti i Historisë publikon shkresën e zyrtarit të Lidhjes së Shkrimtarëve, për censurën ndaj veprës së Ismail Kadare gjatë diktaturës

Instituti i Historisë, me mbështetjen e KAS (Konrad Adenauer Stiftung) ka botuar së fundi vëllimin IV “Indoktrinomi komunist përmes kulturës, letërsisë dhe artit”, ku...

Kadare uron shqiptarët rrethuar me dy gratë e jetës, vajza poston foton dhe shkruan: Gëzuar! Na qoftë i mbarë

Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten Helenën dhe vajzën e tyre Besianën, i kanë përcjellë urimet e tyre të gjithë shqiptarëve...

Të kapur krah për krahu e të buzëqeshur, Kadare shijon shëtitjen në rrugët e qytetit të lindjes

Shkrimtari Ismail Kadare bashkëshortja e tij Helena dhe ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro, kanë shijuar një shëtitje në qytetin e Gjirokastrës mbrëmjen e djeshme. Gjeniu...

Korespondenca e Shaban Baxhakut me Foto Çamin: “Pallati i ëndrrave” i Kadaresë të përpunohet dhe ribotohet, ose ndalojeni! Kemi folur me shokun Ramiz

Libri “Indoktrinimi komunist përmes kulturës, letërsisë dhe artit” sjell disa nga diskutimet që janë zhvilluar në mbledhjet e Lidhjes së Shkrimtarëve gjatë regjimit komunist....

Dritëro Agolli i vetmi që bëri autokritikë, Kadare kritikohej për shoqërinë me Bashkim Shehun: “Pallatit të ëndrrave” s’duhet të ribotohej

Më 21 korrik 1982, në Tiranë janë zhvilluar diskutime mbi sektorin e Arsimit dhe Kulturës, në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve. Këto diskutime, sipas...

Ismail Kadare vlerësohet me dekoratën “Kalorës i Madh” nga Asambleja e Përgjithshme e Frankofonisë

Shkrimtari i madh dhe njëkohësisht akademiku Ismail Kadare është vlerësuar sot me dekoratën ” “Kalorës i Madh i Urdhrit të Yllësisë së Frankofonisë dhe...

Ndarja nga jeta e mjekut Shahin Kadare, Basha me mesazh ngushëllimi: Do mbetet në memorie si pjesë e intelektualëve guximtarë që ndryshuan historinë

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas lajmit të hidhur të ndarjes nga jeta të doktorit Shahin Kadare, vëllai i shkrimtarit të njohur...

Shuhet doktor Shahin Kadare, vëllai i shkrimtarit Ismail Kadare, themelues i PD dhe ambasador në Suedi

Doktor Shahin Kadare, vëllai i shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, eshtë ndarë nga jeta, sot në orët e para të mëngjesit, pas një beteje...

Shpëton pallati i Kadaresë, gjykata i hap rrugë përfundimit të projektit të Bashkisë së Tiranës

Gjykata administrative i hap rrugë Bashkisë së Tiranës për projektin e saj të rehabilitimit të pallatit “Kadare” te kryqëzimi i rrugës së Dibrës me...

“Me një nga mendimtarët më të mëdhenj në Evropë”, Yuri Kim takon Kadarenë dhe zbulon për çfarë diskutuan

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, është takuar me shkrimtarin tonë të shquar, Ismail Kadare. “Një nga mendimtarët më të mëdhenj në Evropë”, e...


Lajmet e fundit