Tirana
moderate rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
60 %
1kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
25 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
22 °
E martë, 27 Shtator, 2022

TAG

Ismail Kadare

Javier Cergas: Europa është në luftë, Nobeli i vonuar për Kadarenë

Shkrimtari i njohur spanjoll Javier Cergas ka folur sot në një konferencë për shtyp në Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit, mbi letërsinë, Europën,...

Iku në heshtje, ashtu siç edhe jetoi! Ndahet nga jeta ‘Kakuja’, Ismail Kadare përcjell motrën e tij të vetme

Nga Xhevdet Shehu Dje është përcjellë për në banesën e fundit Kadrije Kadare, motra e vetme e shkrimtarit të shquar Ismail Kadare. Ka qenë një...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshën 87-vjeçare Kadrije Kadare, motra e shkrimtarit Ismail Kadare 

Ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare Kadrije Kadare, motra e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare. Ajo është përcjellë ditën e sotme për në...

Princ Leka citon fjalët e Kadaresë për Mbretëreshën Geraldinë: Vendimi për t’u kthyer në atdhe, një lajm i gëzuar për të gjithë ne

Princ Leka ka marrë pjesë sot në përurimin e shtatores së Mbretëreshës Geraldinë në Bulevardin Zogu I, në sheshin pranë Ministrisë së Drejtësisë. Ai...

Ismail Kadare, një dialog i pabotuar mbi dashurinë, seksin, jetën, frikën dhe vdekjen…

Në 86 vjetorin e lindjes së shkrimtarit Ismail Kadare po sjellim disa pjesë të pabotuara nga libri “Kohë për rrëfim”, një dialog i shkrimtarit...

Instituti i Historisë publikon shkresën e zyrtarit të Lidhjes së Shkrimtarëve, për censurën ndaj veprës së Ismail Kadare gjatë diktaturës

Instituti i Historisë, me mbështetjen e KAS (Konrad Adenauer Stiftung) ka botuar së fundi vëllimin IV “Indoktrinomi komunist përmes kulturës, letërsisë dhe artit”, ku...

Kadare uron shqiptarët rrethuar me dy gratë e jetës, vajza poston foton dhe shkruan: Gëzuar! Na qoftë i mbarë

Shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare së bashku me bashkëshorten Helenën dhe vajzën e tyre Besianën, i kanë përcjellë urimet e tyre të gjithë shqiptarëve...

Të kapur krah për krahu e të buzëqeshur, Kadare shijon shëtitjen në rrugët e qytetit të lindjes

Shkrimtari Ismail Kadare bashkëshortja e tij Helena dhe ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro, kanë shijuar një shëtitje në qytetin e Gjirokastrës mbrëmjen e djeshme. Gjeniu...

Korespondenca e Shaban Baxhakut me Foto Çamin: “Pallati i ëndrrave” i Kadaresë të përpunohet dhe ribotohet, ose ndalojeni! Kemi folur me shokun Ramiz

Libri “Indoktrinimi komunist përmes kulturës, letërsisë dhe artit” sjell disa nga diskutimet që janë zhvilluar në mbledhjet e Lidhjes së Shkrimtarëve gjatë regjimit komunist....

Dritëro Agolli i vetmi që bëri autokritikë, Kadare kritikohej për shoqërinë me Bashkim Shehun: “Pallatit të ëndrrave” s’duhet të ribotohej

Më 21 korrik 1982, në Tiranë janë zhvilluar diskutime mbi sektorin e Arsimit dhe Kulturës, në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve. Këto diskutime, sipas...

Lajmet e fundit