Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
3.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

TAG

Hungaria

Parlamenti Europian voton pro nisjes së procedurës për sanksione ndaj Hungarisë

Parlamenti Europian votoi këtë të mërkurë pro hapjes së procedurave të Nenit 7 për sanksione kundër Hungarisë. Mocioni për nisjen e...

Kina bëhet gati të investojë 3 miliardë dollarë në Europën lindore

Kryeministri kinez, Li Keqiang njoftoi sot zhbllokimin e rreth tre miliardë eurove për projekte në vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore (PECO), gjatë një...

Tronditet BE, Hungaria planifikon ndërtimin e centralit bërthamor me ndihmë nga Rusia

Raportet mes BE-së dhe Hungarisë sa vijnë dhe largohen, Pas largimit të lobit Soros nga vendi, presidenti hugarez Viktor Orban ka vendosr të ndërmarrë...

BE kërcënon Hungarinë me masa të ashpra për ligjin e arsimit

Ligji i ri i arsimit në Hungari krijuara shqetësime të mësha në Bashkimin Europian, për shkak të kundërshtive të mëdha që ai ligj paraqet...

Tronditje brenda grupit të Vishegradit, votimi pro Tusk cënon marrëdhëniet Poloni-Hungari

Bashkëpunimi polako-hungarez është në pikëpyetje pasa mbështetjes së dhënë nga Hungaria për Donald Tusk në krye të Këshillit Evropian, por vizita e presidentit hungarez...

Zbardhen qëndrimet e Francës, Gjermanisë, ‘Beneluksit’, Greqisë për hapjen e negociatave me Shqipërinë, një prej shteteve kusht zgjedhjet e 2017

Janë zbardhur qëndrimet e ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Qëndrimet e 27 ministrave kanë...

Hungaria kërkesë urgjente BE-së: Shtetet e Ballkanit të anëtarësohen sa më shpejt, po rrezikojmë shumë

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó ka deklaruar sot se Bashkimi Europian duhet të rrisë shpejtësinë me të cilën zhvillohen negociatat me vendet...

Rama nuk sulmoi vetëm Trump por edhe Viktor Orban, ja si i përgjigjet ministri hungarez

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto zhvilloi një vizitë zyrtare në Tiranë ku është takuar me zyrtarët e lartë të vendit duke dhënë...

Lajmet e fundit