Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Pre
11 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
15 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

TAG

holokausti

Holokausti/ Meta: Iu bashkova lutjeve e nderimit të kujtimit për miliona jetë të humbura, Shqipëria shembull për harmoninë ndërfetare!

Presidenti i vendit Ilir Meta ka kujtuar jetët e humbura me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kujtesës së Holokaustit. Ai i është bashkuar lutjeve...

Politika shqiptare kujton Holokaustin: Nderojmë miliona jetë të pafajshme hebrenjsh, krenarë që ne i mikpritëm!

27 janari është Dita Ndërkomëbatre e Kujtesës, për miliona viktima hebreje që u vranë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Presidenti Meta shkruan krenar për...

Edi Rama në Forumin Ndërkombëtar për Holokaustin: Pritëm 3750 hebrenjë, nxënësit shqiptarë do ta mësojnë në shkolla historinë

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit dhe Luftën kundër Antisemitizmit, ku ka folur për pritjen e hebrenjve...

Ndërron jetë në moshën 101-vjeçare i mbijetuari i Holokaustit, vitin e kaluar botoi kujtimet “Njeriu më i lumtur në tokë”

Ka ndërruar jetë në moshën 101-vjeçare i mbijetuari i Holokaustit, Eddie Jaku. Vitin e kaluar ai publikoi kujtimet e tij më të shitura: "Njeriu më...

Tirana në faqet e ‘New York Times’ për memorialin kushtuar Holokaustit

Memoriali për viktimat e Holokaustit që u përurua ditën e djeshme në Tiranë ka bërë jehonë edhe në mediat me famë botërore. ...

8 FOTO dhe HISTORI NGJETHËSE/ Rrëfejnë të afërmit, këto janë familjet që shkatërroi HOLOKAUSTI

Ditën e sotme në mbarë botën po përkujtohen miliona viktima të politikave të gjenocidit të Gjermanisë naziste që u kryen gjatë Luftës së Dytë...

Pritën 75 vjet/ Për herë të parë HOLLANDA kërkon falje për shfarosjen e 102 mijë çifutëve, kryeministri: Nuk e kuptoj bashkimin me nazistët

Kryeministri hollandez Mark Rutte ka kërkuar falje në emër të qeverisë dhe popullit të tij për dështimin në mbrojtjen e çifutëve gjatë Luftës së...

Sot Dita e Holokaustit/ Hebreu i shquar:Të më thahet krahu i djathtë nëse të harroj ty Shqipëri!

Nga Luan Rama, shkrimtar Sa herë afrohet, Dita e Holokaustit do më shfaqet gjithnjë fytyra e mikut të vjetër Josef Jakoel,...

‘Krenar që kombi ynë mbrojti mijëra hebrenj’, Meta kujton viktimat e Holokaustit: Gjenocide të tilla çnjerëzore nuk duhet të ndodhin kurrë më

Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar me anë të një mesazhi në facebook viktimat e Holokaustit, duke u shprehur...


Lajmet e fundit