Tirana
overcast clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
81 %
2.6kmh
90 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

TAG

hebrenjte

E vetmja familje hebrenjsh lë Afganistanin dhe strehohet në Shqipëri

Një familje hebreje me shtatë anëtarë ka lënë Afganistanin dhe është duke u strehuar në vendin tonë. Ata janë komuniteti i vetëm hebre i Afganistanit....

Edi Rama në Forumin Ndërkombëtar për Holokaustin: Pritëm 3750 hebrenjë, nxënësit shqiptarë do ta mësojnë në shkolla historinë

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit dhe Luftën kundër Antisemitizmit, ku ka folur për pritjen e hebrenjve...

Një duzinë hebrenjsh u mblodhën në Tiranë për të kremtuar festën e shenjtë, nga Izraeli erdhi Kryerabini Kaplan (PAMJET)

Me një lutje të gjatë prej 26 orësh, pa lëvizur prej sallës ku ishin mbledhur, pa ngrënë e pa pirë për 26 orë, dhe...

Trazira mes palestinezëve e kolonëve hebrenj në Jeruzalem, vendet europiane thirrje Izraelit

Tensionet u acaruan të enjten në lagjen Sheikh Jarrah të Jeruzalemit, ku dhjetëra familje palestineze janë në rrezik të dëbohen nga banesat pas një...

Gjesti i myslimanëve shqiptare pasqyrohet nga prestigjozja “Time” si shembull kundër vendimit të Donald Trump

“Edhe në momentet më të errëta, ekzistojnë heronjtë- edhe pse ndonjëherë ata mund të jenë njerëzit nga të cilët presim më pak”. Kështu nis...

Filozofi hebre në UET: Hebrenjtë që e njohin e Shqipërinë thonë që ju jeni të jashtëzakonshëm

Në kuadër të ditës botërore të përkujtimit të Holokaustit profesori dhe filozofi amerikan me origjinë hebreje Steven T. Katz mbajti një leksion të hapur...

Jozef Mengele, “ëngjëlli i vdekjes”, që vrau 2800 binjakë në eksperimente

Shumë vetë thonë, ju s’mund të fajësoni ata që vrasin në përmbushje të urdhrave të marra nga lart. Nëse jeta tuaj ose e familjes,...

Vdes Elie Wiesel, i mbjetuari i Holokaustit dhe fitues i çmimit Nobel

Është ndarë nga jeta në moshën 87 vjeçare Elie Wiesel. Wiesel, hebre i lindur në Rumani, ishte i mbijetuar i Holokaustit, shkrimtar,...

Hebrenjtë dhe arabët puthen në buzë për t’i thënë “Jo” armiqësisë

Dhjetëra çifte arabë dhe hebrenj kanë shkëmbyer pudhje para kamerave për të treguar se mes tyre nuk ka pse të ketë urrejtje. ...

Papa Françesku paralelizëm mes shqiptarëve dhe hebrenjve: U ngritën përsëri me dinjitet pas shkatërrimit

Sot në audiencën e përgjithshme të së mërkurës, gjatë katekizmit kushtuar “Mëshirës e ngushëllimit”, Papa foli për mjerimin e popullit të izraelit në mërgim....

Lajmet e fundit