Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
67 %
1.5kmh
75 %
Enj
12 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
12 °
Hën
15 °
E enjte, 1 Dhjetor, 2022

TAG

Havzi Nela

34 vite nga ekzekutimi i Havzi Nelës, Basha: Diktatura nuk e mposhti dot shpirtin e tij të lirë dhe vendosi ta vrasë…

Ish-kryetari i PD Lulzim Basha, ka kujtuar sot 34 vjetorin e ekzekutimit nga regjimi komunist të mësuesit dhe intelektualit Havzi Nela. Basha me anë të...

Në 33 vjetorin e vdekjes, presidenti Ilir Meta përkujton poetin e mirënjohur Havzi Nelën: Simboli i fjalës së lirë

33 vite më parë Havzi Nela, martir i demokracisë, është dënuar me vdekje, duke u varur me 10 gusht 1988. Presidenti, Ilir Meta  përmes poezisë...

U rindërton shtëpinë familjarëve të Havzi Nelës, Veliaj: Puna nuk ka ngjyra partiake dhe ndasi politike

Mes mijëra familjeve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019 të cilave po u rindërtohen shtëpitë nga e para, Bashkia e...

‘Liria më thërret, vdekja nuk më tund’, Ilir Meta publikon poezinë e Havzi Nelës: Vargje që edhe sot gjëmojnë me një forcë të jashtëzakonshme

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar në 32 vjetorin e vdekjes poetin disident Havzi Nela, duke shpërndarë poezinë me titull "Liria më thërret, vdekja nuk...

31-vjet më parë u ekzekutua nga komunistët, Lulzim Basha frymëzohet nga intelektuali demokrat: Na ndihmon të kapërcejmë pengesën e tranzicionit (POSTIM)

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha përkujtoi 31-vjetorin e vdekjes së ish-poetit dhe intelektualit Havzi Nela, i cili u var nga autoritetet diktatoriale komuniste...

Vrasja e Havzi Nelës, Berisha: Rama të dënojë krimin mizor të të atit, t’i kërkojë ndjesë publike familjes

Na zgjoi afsh e vrull, ndoshta, nuk do vdesë! - Sot eshte nje dite qe mund te beheshe njeri! Edvin! Sot eshte 30...

30 vite nga vrasja e Havzi Nelës, reagon Basha: E keqja përsëritet, çfarë të zezash e presin atë popull

Por ashtu si në tragjeditë e Eposit të Kreshnikëve, duhej një theror tjetër i përgjakshëm për ta shkundur nga koma Shqipërinë e izoluar...

Zbulohet kush e ngriti dronin kundër Ramës, garda iu vu në ndjekje

Gjatë inagurimit të bunkerit atomik në qendër të Tiranës, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama, sipër kokës së tij është ngritur një...


Lajmet e fundit