Tirana
clear sky
5 ° C
5 °
5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Die
17 °
Hën
19 °
Mar
17 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 11 Prill, 2021
- Advertisement -spot_img

TAG

hapesire

NASA jep njoftimin e rëndësishëm, një asteroid sa një pallat 7-katësh do kalojë përmes hënës dhe tokës

Një asteroid i madh sa një pallat 7-katësh do kalojë sot në orët e vona të natës në hemisferën lindore të tokës por pa...

Si jetohet në hapësirë, hoteli si anije kozmike me çmim fare të lirë (FOTOT)

Në Vietnam hoteli me emrin SunLand i ofron vizituesve dhoma të veçanta pasi i gjithë hoteli është krijuar si një anije kozmike. ...

Radio-sinjale të përsëritura po vijnë në Tokë nga një galaktikë 1.5 miliardë vite dritë larg

Shkencëtarët kanë kapur shpërthime të përsëritura radio-sinjalesh që vijnë nga thellësia e hapësirës. Kjo është vetëm hera e dytë që shkencëtarët...

Panik në Europë, nga qielli mund të bien objekte vdekjeprurëse

Agjencia Europiane e Hapësirës ka dhënë alarmin se nga qielli mund të bien mbeturina të rrezikshme të stacionit hapësinor kinez ‘Tiangong-1’. ...

“Themelohet” shteti i parë jashtëtokësor, mbi 100 mijë banorë do jetojnë në hapësirë

Vitin e kaluar një grup shkencëtarësh njoftuan se do të formojnë shtetin e parë të bazuar në një anije kozmike, Asgardia. Atëherë...

Dikush ka vendosur ta dërgojë Stephen Hawking për një fluturim në hapësirë

Profesori Stephen Hawking do shkojë në hapësirë. Kozmologu dhe fizikanti i famshëm do të lë Tokën në bordin e një anije...

Kina thotë se po teston në hapësirë motorin futuristik që Nasa mundohet ta shpikë

Nasa po mundohet të kuptojë nëse motorri “EmDrive”, shtytësi që do revolucionarizojë udhëtimet hapësonore, mund të jetë herët a vonë një realitet, por Kina...

Obama lëshon urdhër ekzekutiv: Përgatitje urgjente për stuhi diellore dhe mot të ashpër hapësinor

“Bashkërendim i përpjekjeve për të përgatitur kombin për evente meteorologjike hapësinore”, ky është titulli i urdhërit ekzekutiv të lëshuar nga Presidenti i Shteteve të...

Mbeturinat godasin Stacionin Hapësinor, dëmtohet xhami (Foto)

Astronauti i Agjencisë Hapësinore Europiane (ESA), Tim Peake, ka shpërndarë një fotografi të xhamit nga brenda kupolës së Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) i goditur...

Tani çdokush mund të ketë mikro-satelitin personal dhe të eksplorojë hapësirën

Hulumtuesit në Universitetin e Arizonas kanë zhvilluar një mikro-satelit, që mund të arrijë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor vetëm për 1,000 dollarë. ...

Lajmet e fundit