Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
43 %
8.8kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

TAG

Hapesira ajrore

Rrëzimi i balonës spiune kineze, Biden merr masa për të monitoruar hapësirën ajrore të SHBA

Presidenti Joe Biden, ka thënë se ka udhëzuar këshilltarin e tij për sigurinë kombëtare që të udhëheqë një përpjekje të gjerë të qeverisë për...

Kina pranon se balona “spiune” mbi hapësirën ajrore amerikane është e saj

Balona spiune e mbikëqyrjes në lartësi të madhe që fluturonte mbi SHBA kontinentale hyri në hapësirën ajrore amerikane "për shkak të forcës madhore", tha...

Skemë e njëjtë si në Uzinën e Gramshit, Norvegjia mbyll hapësirën ajrore, dronët rusë po fotografonin pikat strategjike

Aeroporti i Bergenit në Norvegji pezulloi operacionet e fluturimit për dy orë e gjysmë pasi vendasit vunë re një dron në zonë. Aeroporti është...

Aleanca do marrë masa kundër Rusisë? NATO “monitoron nga afër” hapësirën ajrore të Ukrainës dhe zonat kufitare

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur sot se aleanca "po monitoron nga afër hapësirën ajrore të Ukrainës dhe zonat kufitare", pas...

Katër avionë luftarakë rusë shkelin hapësirën ajrore të Suedisë, reagon menjëherë Ministri i Mbrojtjes

Forcat e Armatosura të Suedisë deklaruan se 4 avionë luftarakë rusë hynë për pak kohë në territorin suedez mbi Detin Baltik mbrëmjen e sotme. Dy...

FOTO: Europa ka bllokuar hapësirën ajrore, avionët rusë “i bien nga Kina”

Linjat ajrore ruse po detyrohen të marrin një udhëtim rreth e rrotull për në dhe nga enklava e Kaliningradit në Detin Baltik, pasi vendet...

Avioni i nisur nga Serbia, “i bie” nga Kazakistani për të mbërritur në Rusi

Një aeroplan civil i kompanisë ruse Aeroflot është detyruar të kthehet nga Serbia në Moskë përmes një itinerari të pazakontë. Fluturimi me numër “SU2091” është...

Bashkimi Evropian mbyll hapësirën ajrore për Rusinë, duke përfshirë edhe avionët privatë të oligarkëve

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen konfirmoi se Bashkimi Evropian po mbyll hapësirën ajrore të BE-së për Rusinë. “Ne po propozojmë një ndalim...

Vendet baltike mbyllin hapësirën ajrore për avionët rusë; Forcat Mbretërore Britanike dislokohen në Europën Lindore

Lituania është bashkuar me fqinjët e saj baltik, Estoninë dhe Letoninë, në mbylljen e hapësirës së saj ajrore për avionët rusë. Më herët të...

Rusia i përgjigjet Anglisë për sanksionet, ndalon çdo fluturim në hapësirën e saj; Ministria e Mbrojtjes nxjerr deklaratë dhe për Çernobilin

Rusia ka ndaluar të gjithë avionët e Mbretërisë së Bashkuar dhe ata që shkojnë në vendin ishullor, që të kalojnë në hapësirën e saj...

Lajmet e fundit