Tirana
fog
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
100 %
0.5kmh
58 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

TAG

gruri

Çështja e GRURIT në horizont/ Krifca e bujqësisë flet me homologun e Ukrainës: Ja propozimi im për çmimin e importit për këtë vit

Si do të zgjidhet këtë vit çështja e importit të grurit në vendin tonë? Vitin e kaluar pati goxha vështirësi për shkak të luftës...

Sllovakia pezullon përkohësisht importet e grurit nga Ukraina

Sllovakia ka pezulluar përkohësisht importet e grurit nga Ukraina. Lajmi u bw i ditur nga një zëdhënës i qeverisë. Vendimi u mor pasi Polonia dhe...

Lufta në Ukrainë, zgjatet marrëveshja e grurit në Detin e Zi mes Kievit dhe Moskës

Marrëveshja për drithërat e Detit të Zi, e cila do të skadonte sot, është zgjatur për 120 ditë. Lajmin e ka bërë me dije presidenti...

Rusia pezulloi marrëveshjen, BE i bën thirrje: Lejoni grurin që të arrijë në botë!

Bashkimi Europian i ka kërkuar Rusisë të anulojë vendimin e saj për t'u tërhequr nga marrëveshja e eksportit të grurit përmes të Detit të...

Çfarë po ndodh me marrëveshjen? Dymbëdhjetë anije me grurë largohen nga portet e Ukrainës

Shefi i OKB-së për marrëveshjen e eksportit të grurit të Ukrainës njoftoi sot se 12 anije me grurë do të dalin sot nga Ukriana. Ai...

Pezullimi i marrëveshjes së grurit, Zelensky: Rusia po punon qëllimisht për të përhapur urinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e cilësoi vendimin e Rusisë për të pezulluar marrëveshjen e eksportit të grurit me Ukrainën si “të qëllimshme” në...

Britania hedh poshtë deklaratat e Putinit për eksportet e grurit ukrainas

Pretendimet e presidentit rus, Vladimir Putin se vetëm një pjesë e grurit të eksportuar nga Ukraina është duke arritur në vendet e varfra, nuk...

Gruri mblidhet me lopata, hapet qarkullimi në autostradën Tiranë-Durrës

Normalizohet trafiku në autostradën Tiranë-Durrës, pas aksidentit që përfshiu një kamion të ngarkuar me grurë. Shoferi dyshohet se humbi kontrollin duke shkaktuar përmbysjen e kamionit...

Lajm i MIRË, rifillon eksporti i grurit nga tre porte në Ukrainë pas nënshkrimit të marrëveshjes me Rusinë

Ukraina konfirmoi këtë të mërkurë se filloi eksporti i grurit nga tre porte, ashtu  siç ishte parashikuar në marrëveshjen e nënshkruar mes Kievit dhe...

Lufta ul me 60% volumin e importeve nga Rusia në Shqipëri

Tregtia ndërmjet Rusisë dhe Shqipërisë duket se i ka rezistuar disi sanksioneve, teksa shihet se në 6-mujorin e parë të vitit 2022, importet në...

Lajmet e fundit