Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
34 %
1kmh
0 %
Hën
0 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

TAG

gripi i shpendeve

Gripi i shpendëve, Çekia asgjëson 750.000 pula

Autoritetet çeke thanë se një fermë ka urdhëruar asgjësimin e 750.000 pulave, 15 për qind të totalit të pulave në gjithë shtetin,  teksa Evropa...

Asgjësuan 380 mijë pula dhe 500 mijë vezë, qeveria nuk dëmshpërblen dy kompanitë Aiba dhe Haig: I jemi drejtuar gjykatës

Ministria e Bujqësisë nuk ka dëmshpërblyer asnjë prej dy kompanive të cilat pësuan dëme të konsiderueshme nga gripi i shpendëve duke humbur më shumë...

Konfirmohet rasti i parë i gripit të shpendëve te njeriu në Kinë

Në Kinë është konfirmuar rasti i parë i gripit të shpendëve te njeriu. Sipas mediave të huaja mëshet se virusi H3N8 është konfirmuar në...

Gripi i shpendëve po vret shqiponjat në SHBA/ 27 milionë pula të asgjësuara për të parandaluar përhapjen, rritet edhe çmimi i vezëve

Gripi i shpendëve po përhapet me shpejtësi, ndërsa deri më tani ka prekur 30 shtete. Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë vetëm këtë javë, lloji i...

Shpendët e ngordhura te “Rana e Hedhun”, Panariti: Të bllokohen hyrje-daljet në një zonë prej 3 km

Ish-ministri i Bujqësisë, këshilltari i presidentit Ilir Meta, Edmond Panariti bën thirrje për shndërrimin e zonës së plazhit te “Rana e Hedhun” në zonë...

“Duhet të kishit bërë një zgarë…”, Rama për gripin e shpendëve: Do t’ i haja unë pulat dhe të kuptonit…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë një video nga dita e djeshme, ku në një moment është shkëputur nga Kongresi i PS dhe ka zhvilluar...

Konfirmohet gripi i shpendëve në Shkodër, ngordhin 70 pula

Zgjerohet vatra e infektimit të shpendëve në vendin tonë. Këtë të enjtë është zbuluar një vatër e re e gripit të shpendëve në Shkodër,...

“Miliona euro dëm për bizneset”, Oerd Bylykbashi: Qeveria të dëmshpërblejë pronarët që u dëmtuan nga gripi i shpendëve

Gripi i shpendëve shkaktoi një dëm të madh në industrinë e prodhimit të mishit të pulave dhe vezëve, pasi më shumë se 750 mijë...

Ngrodhja e pulave/ Ministria e Bujqësisë qetëson qytetarët: Nuk ka rrezik nga konsumi i mishit dhe vezëve të gatuara mbi 70 gradë

Ministria e Bujqësisë ka reaguar sërish sot në lidhje me gripian e shpendëve. Në një njoftim zyrtar ministria bën me dije se në 24...

Kriza e pularive, veza kthehet mall “luksi”, sa muaj zgjat zëvendësimi

Sektori i mbarështimit të shpendëve, më i konsoliduari në bujqësinë shqiptare, i vetmi që plotësonte nevojat e konsumit me mish pule dhe vezë, po...

Lajmet e fundit