Tirana
few clouds
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
54 %
1kmh
20 %
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
9 °
E hënë, 24 Janar, 2022

TAG

gjuha shqipe

Zyrtari i BE, Vanhoutte: Gjuha shqipe nuk e shpërbën Maqedoninë

Ish ndërmjetësi i Bashkimit Europian për bisedimet ndërmjet partive politike në Maqedoni, Peter Vanhoutte, ka reaguar në lidhje me situatën e fundit në Maqedoni,...

Rama “thumbon” Ivanov: Shqiptarët fryt i emancipimit, jo i dyfekut të përçarjes

“Në mars 1912, 105 vjet më parë, banda muzikore shqiptare në Shkup i linte trashëgim historisë dhe mendjeve të ndriçuara, nëpërmjet kësaj fotoje...

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, Partia Demokratike e Turqve del kundër

Partia Demokratike e Turqve në Maqedoni ka dalë kundër zyrtarizimit të shqipes në Maqedoni, pasisipas kësaj partie, kjo godet karakterin unitar të shtetit. ...

Protesta kundër gjuhës shqipe në disa qytete të Maqedonisë

Iniciativa qytetare “Për Maqedoni të përbashkët” ka nisur protestat masive në disa qytete kundër zyrtarizimit të gjuhës shqipe në të gjithë territorin e vendit....

Gruevski nuk pranon negociatat për gjuhën shqipe, BDI: Është kusht kryesor

VMRO-DPMNE-ja nuk do të pranojë ndryshim të Kushtetutës për zyrtarizim të plotë të gjuhës shqipe dhe as zgjatje të mandatit të Prokurorisë Speciale Publike....

“Gjuha shqipe nuk do të jetë kurrë zyrtare në Maqedoni”

Drejtuesi i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski vazhdon të mbajë qëndrime kundër shqiptarëve në shtetin që ai ka drejtuar prej vitesh, ndërsa është duke kërkuar edhe...

Gjuha shqipe bëhet pjesë shkollave në Turqi, shqiptarët mund ta zgjedhin që në klasën e 5-të

Gjuha shqipe dhe ajo boshnjake do të vendosen vitin e ardhshëm nëpër shkollat turke si lëndë me zgjedhje. Programi dhe materialet...

Në Ukrainë çelet klasa e parë në gjuhën shqipe, këto foto do t’ju emocionojnë

*Fëmijë shqiptarë me veshje kombëtare, në Ukrainë (Foto: Wikipedia)

Lajmet e fundit