Tirana
overcast clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
2.1kmh
90 %
Hën
10 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

TAG

gjuha shqipe

Hapet dhe një shkollë e re Zvicër, për gjuhën shqipe

“Shkolla Shqipe” në Zvicër, njofton për hapjen e një pikë tjetër shkollore të mësimit të gjuhës, kulturës e historisë shqiptare në qytezën Cham, Kanton...

MATURANTËT në ‘provën’ e dytë, sot testimi në GJUHËN SHQIPE

Ditën e sotme do të zhvillohet testi i dytë i maturës, në të cilin do të marrin pjesë 32 mijë e 126 maturantë....

A gabojmë kur huazojmë fjalë të huaja në gjuhën shqipe?

Çallaveshan, mushtëkohem, vjerdh dhe kjomë, janë vetëm disa prej fjalëve të gjuhës shqipe që janë kthyer nga harresa përmes një llogarie në Instagram. ...

Ministritë e Maqedonisë së Veriut ‘shkelin’ ligjin, nuk respektojnë gjuhën shqipe

Ndonëse ligji për përdorimin e gjuhëve u miratua në Maqedoninë e Veriut, duket se jo të gjitha ministritë e këtij shteti e respektojnë ligjin....

Përdorimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, ja cili është plani i zbatimit

Një trup koordinativ i përbërë nga Ministra, deputetë e funksionarë tjerë të BDI-së, do t`i propozojnë Qeverisë së Maqedonisë një plan i cili  do...

Ndahet nga jeta Çlirim Bidollari, anëtar i këshillit shkencor të Institutit të Gjuhësisë

Çlirim Bidollari, ish-punonjësi i Institutit të Gjuhësisë e të Letërsisë është ndarë nga jeta me datë 22 shtator, pasi vuante prej vitesh nga një...

Zyrtarizimi i shqipes: Ky është momenti kur Gruevski sulmon Talat Xhaferin dhe qëllon me gotë (VIDEO)

Zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni ka ngjallur reagime të pahijshme në radhët e opozitës së VRMO-DPMNE. Ka qenë ish...

Lajmet e fundit