Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
39 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

TAG

Gjorge Ivanov

Ligji për shqipen gjuhë zyrtare, revoltohet presidenti i Maqedonisë: Është bërë në shkelje të Kushtetutës

Gjatë ditës së djeshme, kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferri, ka firmosur Ligjin për gjuhët. Mirëpo ky ligj ka shkaktuar...

ZYRTARIZOHET Gjuha Shqipe në Maqedoni, GJOBË deri 5 mijë euro kush refuzon, por presidenti nuk e dekreton

Gjuha shqipe në Maqedoni u zyrtarizua, megjithë reagimet e ashpra të presidentit të Maqedonisë Ivanov dhe opozitës VMRO-DPMNE, që e quan zyrtarizimin akt të...

Presidenti maqedonas Ivanov nuk dekreton ligjin për gjuhën shqipe

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov nuk e ka dekretuar ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe duke thënë se është në kundërshtim me Kushtetutën. ...

Nishani takon Ivanov: Shqipëria nuk ka ndërhyrë në punët e Maqedonisë

Presidenti i Republikës Bujar Nishani në kuadrin e pjesëmarrjes në Forumin e 5-të Global të Baku-t, zhvilloi sot takime të veçanta dypalëshe me mikpritësin,...

Thellohet përplasja në kampin shqiptar, Ahmeti: Letra që ‘Besa’ i dërgoi Edi Ramës po përdoret nga Gruevski dhe Ivanov

Përplasjet në kampin e partive shqiptare në Maqedoni sa vijnë dhe thellohen dhe rasti i fundit është deklarata e kreut të BDI-së, Ali Ahmeti...

Gjermania mbështet platformën shqiptare: Nuk ka asgjë shqetësuese, Ivanov të lejojë krijimin e qeverisë

I dërguari special i ministrisë së Jashtme të Gjermanisë për Evropën Juglindore dhe Turqinë, Kristian Helbah pas takimit që realizoi me liderët e partive...

Uashingtoni përgjigjet pas letrës së Ivanov ku kërkonte dënimin e Shqipërisë

Zëvendës ndihmës-sekretari për Çështjet Europiane dhe të Euroazisë në Departamentin e Shtetit, Hoyt Brian Yee ka reaguar për situatën në Maqedoni disa orë pas...

Gjermania kritika presidentit Ivanov: Korrigjo gabimin, po e largon Maqedoninë nga BE

Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel shprehet i "shqetësuar thellë" me acarimet e fundit të gjendjes në Maqedoni. Gabriel ka kritikuar vendimin e presidentit...

Mogherini e qartë në kërkesën për Ivanov: Jep mandatin për qeverinë e re, Maqedonia është vend i komplikuar

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme në BE, Federica Mogherini ka qenë shumë e qartë në kërkesën e saj për presidentin e Maqedonisë,...

Lajmet e fundit