Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

TAG

gjenocid

27 vjetori i masakrës së Srebrenicës, Albin Kurti: Nuk është asgjë më pak se gjenocid! Serbia paturpërisht nuk e njeh

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, shkruan në këtë përvjetor të 27-të të përkujtimit të masakrës së Srebrenicës. Ai thotë se ajo ngjarje nuk ishte...

Borrell dhe Varhelyi: Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit të Lartë...

Shikoni gjestin që bëri ambasadori i Bosnje-Hercegovinës, kur Berisha fliste për Srebrenicën

Kuvendi po mban sot seancën ku pritet të dënohet gjenocidi serb në Srebrenicë. Projekt-rezoluta është paraqitur nga maxhoranca, pasi disa javë më parë rrëzoi...

“Serbia sot bën viktimën”, Berisha: Do bëj çmos që të njihet gjenocidi serb në Lumë të Shqipërisë

Ish-kryeministri Sali Berisha tha se masakra e serbëve në fshatin shqiptar të Lumës, në Përbreg të Kukësit, është konsideruar së fundmi si gjenocid nga...

Biden e pranon për herë të parë, AKUZON Rusinë: Po kryeni GJENOCID në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se lufta e Rusisë kundër Ukrainës përbën “gjenocid” dhe e ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin se po...

Zelensky akuzon Rusinë për gjenocid: Fajtorët do të futen në Librin e Ekzekutuesve dhe do të ndëshkohen

Presidenti Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se po bën gjenocid në Ukrainë, pasi sipas tij, Vladimir Putin ka si qëllim të eleminojë kombin ukrainas....

Ukraina i paditi për GJENOCID, Gjykata e Hagës me komunikim urgjent për Rusinë

Ukraina e paditi Rusinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për gjenocid, pasi ushtarët rusë po sulmojnë edhe banesat e civilëve, duka shkaktuar...

Zyrtarja e OKB-së e thotë në mes të Serbisë: Mohimi i gjenocidit parandalon përparimin e shoqërisë

Serbia dhe shtetet e tjera të ish-Jugosllavisë duhet të bëjnë më shumë për të luftuar mohimin e gjenocidit dhe gjuhën e urrejtjes, nëse duan...

Zyrtarja e OKB-së e thotë në mes të Serbisë: Mohimi i gjenocidit parandalon përparimin e shoqërisë

Serbia dhe shtetet e tjera të ish-Jugosllavisë duhet të bëjnë më shumë për të luftuar mohimin e gjenocidit dhe gjuhën e urrejtjes, nëse duan...

Borrell mesazh Serbisë: Mohuesit e gjenocidit nuk kanë vend në BE

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Joseph Borell, tha se BE-ja nuk do të tolerojë mohimin e gjenocidit dhe përpjekjet për të...

Lajmet e fundit