Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

TAG

genocid

Raporti i Britanisë: Turqia të përballet në Gjykatën Ndërkombëtare për genocid kundër popullit jazid

Avokatja britanike për të drejtat e njeriut, Helena Kennedy, ka thënë se Turqia duhet të përballet me akuza para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për...

Kryeministrja serbe e MOHON: Nuk ka ndodhur asnjë genocid në Kosovë, s’ka asnjë rast që lidhet me këtë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ka deklaruar se në Kosovë nuk ka ndodhur genocid gjatë periudhës së luftës në vitin 1999. E pyetur nga gazetarët...

Estonia dhe Letonia njohin zyrtarisht si genocid sulmet ruse në Ukrainë

Estonia dhe  Letonia janë ndër vendet e para që kanë njohur si “genocid” krimet e luftës nga ushtria ruse në Ukrainë. Të dy këto...

“Rusia po kryen genocid në Ukrainë”, Kremlini dënon deklaratën e Joe Biden: E papranueshme për një president!

Kremlini e ka quajtur "të papranueshëm" deklaratën e presidentit amerikan Joe Biden, i cili tha se Rusia po kryen genocid në Ukrainë.  Kreu i...

Kryeministri polak: Rusia po kryen genocid në Ukrainë, BE të konfiskojë pasuritë e oligarkëve rusë

Zbulimi i trupave të pajetë dhe të llidhur të civilëve në Bucha dhe Irpin, duhet të klasifikohet si genocid. Kështu ka deklaruar kryeministri polak...

PAMJE TË RËNDA/ Berisha publikon videon nga Ukraina: Kasaphanë njerëzore, genocid nga barbarët e Putinit!

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për masakrën e rusëve në Ukrainë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha ka deklaruar se vrasjet në Bucha...

Argjentina nis përpjekjen madhore për identifikimin e viktimave të “Luftës së Pisët”, teste ADN-je edhe në Shqipëri

Qeveria argjentinase ka dërguar mijëra pako me teste ADN-je te konsullatat e saj në mbarë botën, në një përpjekje madhore për të identifikuar viktimat...

Paralajmërimi i Albin Kurtit: Do të përgatisim padinë për genocid ndaj Serbisë

Kryeministri Albin Kurti ka shpalosur sot programin e tij qeverisës për mandatin e parë për periudhën 2021-2025. Në mbledhjen e sotme të qeverisë, Kurti njoftoi...

Joe Biden njohu genocidin armen, Turqia reagon ashpër: E hedhim poshtë këtë deklaratë populiste! Askush nuk mund të na mësojë të kaluarën tonë

Presidenti amerikan Joe Biden ditën e sotme njohu zyrtarisht genocidin armen të viteve 1915-1916 gjatë Perandorisë Osmane, duke “sfiduar” në këtë mënyrë Turqinë.Por pas...

Joe Biden “sfidon” Erdogan-in, i pari president amerikan që njeh genocidin armen

Joe Biden është bërë presidenti i parë amerikan që ka njohur zyrtarisht genocidin e Turqisë ndaj popullit armen.Ai ka njohur zyrtarisht se vrasjet dhe...

Lajmet e fundit