Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

TAG

france

Për herë të parë një grua, Yaël Braun-Pivet zgjidhet kryetare e Kuvendit në Francë

Asambleja Kombëtare e Francës ka zgjedhur Yaël Braun-Pivet si president të saj, ekuivalent me një Kryetare të Kuvendit, në seancën e hapjes së legjislaturës...

Qëndronin ilegalisht në Francë dhe Angli, riatdhesohen 72 shqiptarë , mbërrijnë me dy charter

Gjatë dy ditëve të fundit janë riatdhesuar 72 shqiptarë të cilët vuanin dënimin në Angli edhe Francë. Sipas njoftimit zyrtar të aurotieteve mësohet se se...

Macron kërkon të ruajë pushtetin pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti francez, Emmanuel Macron, do të zhvillojë këtë javë bisedime me përfaqësuesit e partive kryesore politike të Francës për të gjetur një zgjidhje politike,...

Zgjedhjet parlamentare në Francë/ Macron humb mazhorancën absolute në Parlament

Më pak se dy muaj pasi u rizgjodh president i Francës, Emmanuel Macron ka humbur mazhorancën absolute në Parlament. Nga votimet e zhvilluara për zgjedhjet...

I nxehti përvëlues “pushton” Francën, ndalohen të gjitha aktivitetet në ambiente të jashtme

Aktivitetet publike në ambiente të jashtme janë ndaluar në disa pjesë të Francës, si pasojë e temperaturave të larta që kanë përfshirë së fundmi...

Ambasadorët në Autoritetin e Dosjeve Sekrete: Do të mbështesim vazhdimësinë (FOTO)

Ambasadori i Gjermanisë, Peter Zingraf, ambasadorja e Francës në Shqipëri,Elisabeth Barsacq dhe kryetarja e Komisionit të ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë,Klotilda Bushka, vizituan Autoritetin...

Heqja e vizave për Kosovën, Franca e KONFIRMON, publikon datën kur do të mbahen diskutimet

Ministria e Jashtme e Francës ka bërë me dije se çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën do të diskutohet në takimin mes Bashkimit...

Negociatat e BE, Franca i çon kërkesë qeverisë bullgare: Të hiqet vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut

Ambasadorja e Francës në Bullgari, Florence Robin, gjatë një takimi me deputetët anëtarë të Grupit të Miqësisë me Francën në Parlamentin bullgar ka kërkuar...

Shkatërrohet banda shqiptare e trafikut të drogës në Francë, në pranga 8 persona, kapen me kokainë dhe mijëra euro në makinë

Policia franceze ka shkatërruar grupin e trafikut të drogës, ku u arrestuan 8 shqiptarë të përfshirë në rrjet, identiteti i të cilëve ende nuk...

“Nuk duhet ta poshtërojmë Rusinë”, Ministri i Ukrainës kritikon Macronin: Thirrje të tilla do të poshtëronin Francën

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, reagoi ashpër ndaj komenteve të presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tha se "ne nuk duhet të...

Lajmet e fundit