Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

TAG

FMN

Raporti i FMN: Koncesionet rrezik domethënës fiskal, detyrimet e prapambetura arrijnë në 120 milionë euro

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në njoftimin konkludues të Artikullit IV, të publikuar sot, ka rishikuar për lart rritjen ekonomike për vitin 2017, nga 3.7%...

FMN, lajme të mira në horizont për Eurozonën, rreziku i madh kaloi

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka publikuar një raport mbi rishikimin e ekonomisë globale ku vlerësohet  se ekonomia globale pritet te rritet me 3.5% kete vit...

FMN kushte Qeverisë dhe ministrit Ahmetaj për buxhetin: Marrëveshja e kushtëzuar, kujdes me detyrimet e prapambetura

Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), nën drejtimin e Anita Tuladhar, vizitoi Tiranën gjatë periudhës 20 tetor-2 nëntor 2016, për të zhvilluar diskutime...

“Kemi ulur borxhin”, Ahmetaj: Buxheti i 2017-s në dakordësi të plotë me FMN

Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka paraqitur konkluzionet e rishikimit të marrëveshjes me FMN-në. Sipas ministrit Ahmetaj buxheti i 2017-tës është...

FMN miraton këstin prej 35.9 milion euro, Ahmetaj: Suksesi i rimëkëmbjes ekonomike dhe konsolidimit fiskal

Fondi Monetar Ndërkombëtar miratoi këstin prej 35.9 milion euro për Shqipërinë në kuadër të rishikimit të tetë të programit me qeverinë shqiptare. ...

FMN dhe BB i kërkojnë Shqipërisë privatizimin e ujit, po nis nga Tirana, ja rreziqet për qytetarët

Fondi Ndërkombëtar Monetar dhe Banka Botërore janë duke ushtruar presion mbi qeverinë shqiptarë për të privatizuar rrjetin e furnizimit me ujë në të gjithë...

Greqia sërish në buzë të greminës, borxhi është më i madh se kurrë

Telashet financiare për Greqinë duket të mos kenë të mbaruar. Shtetit fqinj po i mbarojnë paratë ndërsa protestat e dhunshme sapo kanë shpërthyer sërish....

Mbetet “pezull” koncesioni TVSH; termat shkojnë për rishikim te FMN

Ministria e Financave bëri publike në fund të janarit nismën e ndërmarrë prej saj për një Partneritet Publik-Privat, në fushën e administrimit tatimor. Institucioni...

Mbetet “pezull” koncesioni TVSH, termat shkojnë për rishikim te FMN

Ndonëse Ministria e Financave kishte deklaruar se deri në fund të shkurtit do të shpallnin tenderin për partneritet publik privat për platformën teknologjike që...

FMN, Tuladhar: Reformat të rëndësishme për rritjen ekonomike

Fondi Monetar Ndërkombëtar pret që rritja ekonomike e Shqipërisë të mëkëmbet gradualisht, dhe për këtë shumë e rëndësishme do të jetë shpejtësia e reformave...


Lajmet e fundit